more_horiz

"Chodzi o dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków". Semeniuk-Patkowska o działaniach ws. zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 10:15
- Przed nami duża skala wyzwań, dotycząca nie tylko Polski. Każdy, kto zabiera głos i mówi, że kwestie rolnictwa są tylko w gestii wewnętrznej kraju, bardzo się myli, albo nie wie, w jakich strukturach międzynarodowych jesteśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk-Patkowska (Prawo i Sprawiedliwość), która dyskutowała z Urszulą Pasławską (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Trzecia runda negocjacji Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy zakończyła się bez porozumienia
Trzecia runda negocjacji Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy zakończyła się bez porozumieniaFoto: Fotokostic / Shutterstock

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował w Luksemburgu, gdzie odbywają się rozmowy na ten temat, że Polska przesłała Komisji Europejskiej część danych potwierdzających problemy z nadmiernym importem z Ukrainy i potwierdzających konieczność zakazu importu. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że kolejne dane będą dosyłane na bieżąco.

"Nie było współpracy UE z krajami frontowymi"

Olga Semeniuk-Patkowska zaznaczyła, że instytucje UE były informowane o sprawie żywności z Ukrainy od dłuższego czasu. - Od wielu miesięcy premier Morawiecki wraz ze swoim otoczeniem mówił w Brukseli, aby skupić się na elementarnych problemach, które dotyczą wojny, a dziś jednym z nich jest energetyka, gospodarka czy rolnictwo, niestety nie dawało to efektu (…). Nie ma w tej sprawie porozumienia i nie było współpracy z krajami frontowymi, które są narażone na skutki importu zboża. Musimy dbać o społeczeństwo, także o dobrą jakość tego zboża. Dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są dla nas na pierwszym miejscu - zaznaczyła.

"Jak się okazuje, nie ma w Polsce winnych"

Urszula Pasławska stwierdziła, że nikt nie poniósł żadnych konsekwencji w związku z tą sytuacją. - Minister Kowalczyk de facto awansował (…). Jak się okazuje, nie ma w Polsce żadnych winnych. Europoseł Jarosław Kalinowski zwrócił się w ub. roku do komisarza Janusza Wojciechowskiego z informacją o sytuacji na granicach i zw. z tonami zboża, które są wprowadzane na polski rynek. Odpowiedzią było w skrócie to, że zboże jest oczekiwane, ponieważ w Europie była susza - przypominała posłanka.

Posłuchaj
20:45 PR24 2023_04_26-08-07-38.mp3 Olga Semeniuk-Patkowska i Urszula Pasławska o produktach z Ukrainy na polskim rynku żywnościowym (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Minister rolnictwa Robert Telus nazwał sukcesem Polski rozpoczęcie rozmów z Komisją Europejską w sprawie nadmiernego importu z Ukrainy. Polska prowadzi te negocjacje z Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami. Rokowania rozpoczęły się, gdy Polska, a w ślad z nią pozostałe kraje, zablokowała wwóz ukraińskich produktów. Komisja uznała jednostronne działania za niedopuszczalne, ale zapowiedziała zastąpienie ich unijnymi decyzjami.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Olga Semeniuk-Patkowska, Urszula Pasławska

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także