Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

- Dziękuję, że niesiecie swoją codzienną pracę i służbę w polskich środowiskach oraz wspieracie swoich współobywateli na Białorusi i na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą podczas uroczystości z okazji ich święta.

2023-05-02, 14:00

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe
Prezydent Andrzej Duda wręcza Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski fotografowi, dziennikarzowi i dokumentaliście Czesławowi Czaplińskiemu za promowanie polskiej kultury i za dokumentowanie najnowszej historii Polski. Foto: PAP/Marcin Obara

Prezydent podkreślił podczas wtorkowych uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, odbywających się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie, że poza naszą ojczyzną mieszka ponad 20 mln Polaków, którzy, jak mówił, "pamiętają o swojej ojczyźnie i pozostają z nią w łączności".

Trudne losy Polaków na Białorusi i na Ukrainie

Andrzej Duda zwrócił uwagę na trudne czasy, w których żyją obecnie ludzie o polskich korzeniach na Ukrainie i na Białorusi. - Nasi rodacy mieszkający na Białorusi są ciemiężeni przez tamtejszy reżim i nie żyją w prawdziwie wolnym oraz niepodległym kraju, przez co nie mogą się cieszyć tymi wszystkimi wolnościami co my tutaj w Polsce - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił ponadto, że duża część osób pochodzenia polskiego walczy z bronią w ręku na Ukrainie. - Mając polskie korzenie, walczą w obronie swoich najbliższych, którzy na nich czekają z nadzieją i trwogą. Z nadzieją, że wrócą, z trwogą, jaka zawsze towarzyszy sytuacji, kiedy ktoś z najbliższych jest w niebezpieczeństwie - powiedział Andrzej Duda. - Dziękuję, że jesteście z nimi - dodał.

Podczas wtorkowej uroczystości prezydent zaznaczył, że gdy wcześniej tego dnia byli z żoną na Placu Zamkowym i rozdawali polskie flagi, spotkali wielką grupę Polaków z Brazylii. - Wszyscy lepiej lub gorzej mówili po polsku, także dziękujemy za to z całego serca - powiedział.

REKLAMA

- To jest świadectwo tego, jak tysiące kilometrów od Polski, w Ameryce Południowej, pamięta się o kraju pochodzenia, choć przodkowie wyjechali ponad sto lat temu. Dziękuję za pamięć o Polsce, my w Polsce o was pamiętamy nie tylko 2 maja - podkreślił prezydent.

Wsparcie Polonii

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda dodała, że w tym dniu należy podkreślić ogromne znaczenie polonijnej edukacji, realizowanej w wielu krajach. - Jej nieoceniona rola spoczywa przede wszystkim na wspaniałych nauczycielach - mówiła.

Pracują oni, jak dodała, "z niezwykłym zaangażowaniem i poświęceniem". - Chcę wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla państwa pracy - powiedziała pierwsza dama.

REKLAMA

Poinformowała, że przykładem kultywowania tradycji narodowej jest działalność chóru dzieci z Tbilisi w Gruzji, który ma wystąpić podczas wtorkowych uroczystości.

Przypomniała również o akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie", realizowanej od 2016 roku. Zaznaczyła, że akcja była realizowana mimo pandemii i od końca 2020 roku udzielono pomocy Polakom w takich krajach, jak: Kazachstan, Rosja, Białoruś, Mołdawia, Gruzja, Litwa, Ukraina.

- Największa część pomocy humanitarnej trafiła do naszych rodaków na Ukrainie, właściwie od pierwszych dni barbarzyńskiej napaści Rosji - mówiła Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że akcja ta nie byłaby możliwa bez pomocy różnych podmiotów i firm. - Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, chcę bardzo serdecznie podziękować - powiedziała pierwsza dama.

Zobacz także:

Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

2 maja obchodzony jest również Dzień Flagi RP, ustanowiony w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Belweder. Udział pary prezydenckiej w uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą:

jp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej