Były wicepremier Roman J. z zarzutami. Zajmował się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych

Trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nielegalnych papierosów, w którym zatrzymani byli m.in. były wicepremier z ramienia PSL Roman J. i jego syn Hubert J. - wynika z sobotniej informacji katowickiej prokuratury. Hubert J. został przesłuchany w charakterze świadka.

2023-05-06, 14:51

Były wicepremier Roman J. z zarzutami. Zajmował się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych
Trzy osoby z zarzutami, w tym były premier Roman J. Zajmowali się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Od czwartku policjanci CBŚP prowadzą czynności w śledztwie dotyczącym nielegalnych papierosów. Zatrzymani zostali m.in. były wicepremier Roman J. i jego syn Hubert J. Policjanci zabezpieczyli ok. 11 mln sztuk papierosów, z których część miała być na posesji byłego wicepremiera.

W sobotę rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach prok. Joanna Smorczewska poinformowała, że jednostka ta nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się m.in. nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych i wprowadzaniem na polski obszar celny wyrobów akcyzowych, co narażało Skarb Państwa na uszczuplenie wpływów z podatku akcyzowego.

Prok. Smorczewska zrelacjonowała, że w czwartek, 4 maja br. funkcjonariusze Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach CBŚP, wspólnie z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, ujawnili w naczepach ciągników siodłowych, kontenerze morskim oraz na terenie dwóch posesji położonych w woj. mazowieckim i łódzkim łącznie ponad 11 mln sztuk papierosów bez znaków akcyzy skarbowej.

- W związku z tymi ustaleniami operacyjnymi w tym samym dniu zatrzymano cztery osoby, w tym kierowców dwóch ciągników siodłowych oraz dwie osoby będące właścicielami posesji, na których ujawniono zabezpieczone przez funkcjonariuszy papierosy bez znaków akcyzy skarbowej - wskazała prokurator.

REKLAMA

Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury

Funkcjonariusze celni określili wartość uszczuplenia wpływów do Skarbu Państwa na sumę ponad 13,8 mln zł. Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie do późnych godzin nocnych były z nimi przeprowadzane czynności procesowe.

- Trzem osobom przedstawiono zarzuty, w tym dwóm kierowcom o czyny udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obrotu towarów akcyzowych bez polskich znaków akcyzowych, a jednemu, tj. właścicielowi posesji, na której ujawniono towary bez znaków akcyzy, przedstawiono zarzut pomocnictwa do ukrywania tych przedmiotów, czyli tzw. paserstwa akcyzowego - wskazała prok. Smorczewska.

Zaznaczyła, że zatrzymany Hubert J. został przesłuchany w charakterze świadka. Wobec dwóch kierowców na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące, a wobec właściciela posesji prokurator zastosował wolnościowe środki w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł.

Pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara grzywny i pozbawienia wolności. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, który usłyszeli kierowcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Roman J. to były polityk z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był wicepremierem i ministrem rolnictwa od 7 marca 1995 r. do 10 kwietnia 1997 r. w rządzie Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza.

REKLAMA

W 1998 roku odszedł z PSL-u i założył własną Partię Ludowo-Demokratyczną. W 2004 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego. Do PSL-u wrócił w 2008 r. W 2015 r. z rąk byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej