more_horiz
Wiadomości

Oszustwa w medycynie estetycznej. CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 07:44
Kolejnych dziesięć osób podejrzanych o oszustwa w medycynie estetycznej zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Zorganizowana grupa przestępcza miała sprowadzać tani sprzęt z Chin i oferować go jako markowy.
CBŚP zatrzymało podejrzanych
CBŚP zatrzymało podejrzanych Foto: cbsp.policja.pl

Podejrzani mieli w latach 2015-2020 sprowadzać z Chin sprzęt wykorzystywany w medycynie estetycznej. W kraju przerabiali tablice znamionowe produktów i oferowali jako markowe. Tak przygotowany sprzęt z zawyżoną w dokumentacji wartością był sprzedawany firmom leasingowym. Straty tych firm z powodu tego oszustwa mogą sięgać nawet 11 milionów złotych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że policjanci z poznańskiego CBŚP od kilku miesięcy ustalają sposób działania grupy, której członkowie popełniali przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom oraz obrotowi gospodarczemu. - W ostatnim czasie w ramach tego śledztwa policjanci CBŚP zatrzymali kolejnych 10 podejrzanych - podała policjantka.

- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że ich rola polegała na zawieraniu umów o leasingi, na podstawie fałszywych dokumentów znacznie zawyżających wartość sprzętu medycznego. Niektórzy wyszukiwali osoby, które potem stawały się leasingobiorcami - wyjaśniła podinspektor.

Zakup za kilkaset dolarów

Zatrzymani ostatnio kolejni podejrzani w tym śledztwie mieli wyszukiwać przyszłych leasingobiorców i zawierać zawyżone umowy na podstawie sfałszowanych dokumentów. W wielkopolskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i używania podrobionych dokumentów. Poznański sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trzech zatrzymanych.

Posłuchaj
00:45 CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych o oszustwa.mp3 CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych o oszustwa - Mariusz Pieśniewski (IAR)

Według ustaleń śledczych przestępcza działała od 2015 r. do 2020 r. "Jej członkowie sprowadzali z Chin niskiej jakości i wartości sprzęt za kilkaset dolarów, określany jako sprzęt do medycyny estetycznej. Był on następnie opatrywany podrabianymi tabliczkami znamionowymi albo też, po oznaczeniu tabliczkami znamionowymi własnej marki był obejmowany zapewnieniami i deklaracjami o spełnieniu niezbędnych do jego używania wymogów technicznych, w tym oznaczeniem CE" - wyjaśniła PK.

Sprzedaż za setki tysięcy złotych

"Następnie był sprzedawany za setki tysięcy złotych. Działalność grupy była prowadzona na wielu płaszczyznach - oprócz samego sprowadzania i podrabiania sprzętu medycznego, obejmowała również załatwianie klientów, przygotowywanie umów leasingowych, transferowanie środków uzyskanych tytułem zapłaty za zawarte umowy, a na końcu pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz inwestowanie ich w inne działalności" - dodała PK.

Łącznie w śledztwie jest już 28 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie zatrzymanych o wartości 4 milionów 700 tysięcy złotych. Zabezpieczono między innymi maseczki i rękawiczki medyczne warte półtora miliona złotych.

Czytaj także:

pg,iar,pap

Zobacz także

Zobacz także