25 tys. osób oczekuje ukarania TVN. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała dane ws. "Franciszkańskiej 3"

Ponad 25 tys. osób wystosowało skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie ukarania TVN24 za emisję reportażu "Franciszkańska 3". Jak oceniono w materiale "za pomocą kłamstwa i manipulacji starano się zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II i ks. kardynała Adama S. Sapiehy".

2023-05-10, 12:35

25 tys. osób oczekuje ukarania TVN. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała dane ws. "Franciszkańskiej 3"
W związku z emisją programu w TVN napływają skargi do KRRiT.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

O skargach złożonych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformował Zespół Wspierania Radia Maryja, który wystąpił o te dane do KRRiT.

W komunikacie, jaki otrzymała KAI, Zespół wspomina o konieczności obrony autorytetu św. Jana Pawła II "przed manipulacjami i kłamstwami coraz częściej upowszechnianymi w wielu mediach w Polsce".

Grupa apelowała o to wcześniej, po emisji reportażu "Franciszkańska 3", w którym – jak wskazała – "za pomocą kłamstwa i manipulacji starano się zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II i ks. kardynała Adama S. Sapiehy".

"Odpowiedzią naszą na te oszczerstwa było zdemaskowanie kłamstwa, protesty, wykazanie manipulacji, a nawet wystąpienie w marszach protestacyjnych, które swym zasięgiem objęły nie tylko miasta w całej Polsce, ale również wiele miast zagranicznych, gdzie inicjatorem tych publicznych wystąpień były środowiska polonijne" – czytamy w dokumencie.

REKLAMA

25 tys. osób oczekuje ukarania nadawcy

KRRiT poinformowała Zespół, że do 8 maja ponad 25 tys. osób "podpisało wystąpienia do regulatora mediów, oczekując przewidzianego w ustawie ukarania nadawcy".

"Mamy nadzieję, że stosowna kara nie ominie nadawcy" – stwierdza gremium.

Wyrażono równocześnie wdzięczność "tym wszystkim, którzy nie byli obojętni na próbę burzenia autorytetu św. Jana Pawła II i wystosowali do regulatora mediów stosowne skargi".

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja komunikat podpisał jego przewodniczący prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki. Członkami gremium są ponadto Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, prof. dr hab. Krystyna Czuba, prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska, prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. Wacław Leszczyński, prof. dr hab. Wojciech Polak i prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.

REKLAMA

Postępowanie KRRiT

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski 1 kwietnia wszczął postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. w związku z reportażem "Franciszkańska 3", wyemitowanym 6 marca 2023 roku o 20.35, w cyklu "Czarno na białym".

W ocenie Przewodniczącego KRRiT emisja audycji mogła stanowić naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Chodzi o zakaz "propagowania działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym".

Zgodnie z przepisami prawa, audycje i przekazy "w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym".

Czytaj także:

pg,PolskieRadio24.pl,KAI

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej