Ćwiczenia NATO w Warmińsko-Mazurskiem. Uczestniczy w nich ponad 3 tys. żołnierzy z pięciu krajów

2023-05-14, 00:33

Ćwiczenia NATO w Warmińsko-Mazurskiem. Uczestniczy w nich ponad 3 tys. żołnierzy z pięciu krajów
W ćwiczeniach Griffin Shock 23-1 uczestniczy ok. 3 tys. żołnierzy w pięciu krajów NATO. Foto: Twitter/@4thInfDiv

Na poligonowie w Orzyszu w Warmińsko-Mazurskiem ruszyły w sobotę ćwiczenia Griffin Shock 23-1 - podało dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Celem manewrów jest sprawdzenie interoperacyjności wojsk krajów Sojuszu, a także zademonstrowanie gotowości do obrony tej części Europy. W ćwiczeniach Griffin Schock 23-1 bierze udział ponad 3 tys. żołnierzy i kilkaset pojazdów z pięciu krajów NATO.

Na poligonie w Orzyszu odbyła się w sobotę ceremonia przekazania 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w podporządkowanie dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód gen. dyw. Zenonowi Brzuszko. - To pierwszy dowódca dywizji w Sojuszu Północnoatlantyckim, który przyjął w podporządkowanie jednostkę armii USA - poinformował rzecznik prasowy dowództwa WDPW ppłk Dariusz Guzenda.

Ćwiczenie interoperacyjności wojsk

Protokół przekazania podpisali gen. Brzuszko i dowódca Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego gen. broni Jürgen - Joachim von Sandrart, w obecności dowódcy 4. Dywizji Piechoty USA gen. dyw. Davida Hodna oraz dowódcy 2. Pułku Kawalerii USA płk. Roberta S. McChrystala.

- Ćwiczenia sojusznicze, takie jak Griffin Shock 23-1, są okazją do zweryfikowania poziomu interoperacyjności ćwiczących wojsk i w konsekwencji identyfikacji zadań, które pozwolą szybciej i pełniej zintegrować siły wzmocnienia Sojuszu przekazane w podporządkowanie. To ćwiczenie jest również demonstracją naszej gotowości do obrony tej części Europy - powiedział podczas uroczystości generał Brzuszko.

Pokazanie jednomyślności i wiarygodności sojuszu

Jak podało w sobotnim komunikacie dowództwo WDPW, celem zaplanowanego do 26 maja ćwiczenia "Griffin Shock 23-1" jest pokazanie jednomyślności i wiarygodności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas realizacji postanowień na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

- Ćwiczenie to wspiera inicjatywy Sojuszu, na które sojusznicy zgodzili się podczas Szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku - przypomniano.

Czytaj także:

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych na Litwie i w Polsce. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

(PAP) (PAP)

Zobacz także: Mariusz Błaszczak: USA udostępnią nam ze swoich jednostek śmigłowce uderzeniowe Apache

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej