Mijają 42 lata od powstania rolniczej "Solidarności". "Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce"

W ramach obchodów rocznicy w Warszawie złożono wieńce pod tablicą pamiątkową organizacji i na grobie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podpisano też list intencyjny między związkiem a Instytutem Pamięci Narodowej. Dokument dotyczy gromadzenia materiałów archiwalnych o działalności związku.

2023-05-14, 15:50

Mijają 42 lata od powstania rolniczej "Solidarności". "Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce"
NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku.Foto: ansala/ Shutterstock

W Warszawie trwają obchody 42. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

"Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce"

W uroczystościach wziął udział między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który powiedział, że powstanie rolniczej "Solidarności" miało ogromny wpływ na przemiany polityczne, jakie dokonały się w latach 80. w Polsce. - Władze komunistyczne nie spodziewały się, że ruch solidarnościowy rolników będzie tak dużą organizacją. Zaraz po rejestracji, na pielgrzymce rolników na Jasnej Górze było 300 tysięcy osób. Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce - powiedział minister.

Determinacja polskich rolników

Należący do związku Bogdan Baszanowski z Pomorza powiedział, że powstanie organizacji wymagało dużej determinacji polskich rolników. - Ucierpiały na tym nasze rodziny. Ale było warto, bo zmiany były radykalne - podkreślił związkowiec. Leonard Fryc z Podkarpacia zwrócił z kolei uwagę na trudności związane z utworzeniem związku. - Robotnikom było łatwiej się zorganizować. Wszyscy byli na miejscu. My z kolei pracowaliśmy w terenie - powiedział Leonard Fryc.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową.

REKLAMA

Zobacz także:

IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej