Matura 2023. Dziś egzaminy z informatyki i języka hiszpańskiego
W poniedziałek rano maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z informatyki. Po południu z kolei odbędą pisemne egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe. Piszą je tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę.
2023-05-22, 06:05
Chęć zdawania egzaminu z informatyki zadeklarowało ok. 10,6 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć zdawania egzaminu z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 1077 tegorocznych absolwentów, a 251 na poziomie dwujęzycznym. Wraz z nimi egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników.
Matura 2023
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowe mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i egzamin ustny z języka ojczystego.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
- Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów
- Matura z WF-u? Kamil Bortniczuk: dobry pomysł, by z WF-u uczynić zajęcia absolutnie poważne
Nowa formuła matury
Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdają maturę w starej formule.
Zobacz także: szef MEiN Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24
ng/PAP
REKLAMA