more_horiz
Wiadomości

Nie ustaje napór nielegalnych migrantów od strony Białorusi. Do Polski chciało się przedostać ponad 120 osób

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:55
Minionej doby z Białorusi do Polski próbowały nielegalnie przedostać się 124 osoby - poinformowała Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Turcji i Algierii. 54 osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś.
SG nieustannie kontroluje sytuację przy granicy polsko-białoruskiej
SG nieustannie kontroluje sytuację przy granicy polsko-białoruskiej Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

Ponadto, za pomocnictwo zatrzymano Białorusina, który przewoził sześciu Syryjczyków, czterech Jemeńczyków i Algierczyka oraz Ukraińca, który przewoził 12 obywateli Syrii i Egiptu. Działali między innymi w rejonie granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Narewce.

Nielegalne przekraczanie granicy

Łącznie dotąd w 2023 r. zatrzymano ponad 320 osób zaangażowanych w organizację nielegalnego przekraczania granicy, głównie kierowców, tzw. kurierów przewożących migrantów.

Od początku roku SG zanotowała łącznie ponad 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju - blisko 3 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Zapora elektroniczna

W ostatnich dniach SG poinformowała, że gotowa jest już cała zbudowana na 206. kilometrach granicy zapora elektroniczna i rozpoczęły się odbiory ostatniego jej odcinka, gdzie prace były opóźnione z powodu zalania terenu.

Zapora elektroniczna - system kamer i czujników - uzupełnia zbudowaną wcześniej na 186 km zaporę ze stalowych przęseł. W Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku jest centrum nadzoru, gdzie są monitorowane dane z systemu.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Przepisy o pasie drogi granicznej

Obecnie w regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy), a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego 2023 r. w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej na terenie województwa do granicy państwowej.

Czytaj więcej:

Zobacz także: ruszyła instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją

IAR/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także