Rząd wzmacnia wojsko. Opozycja chciała zmniejszyć wydatki na obronność. Dokumenty nie pozostawiają złudzeń

W 2021 roku, na krótko przed rosyjską agresją na Ukrainę, opozycja chciała zmniejszyć wydatki na obronność Polski. W grę wchodziły kwoty rzędu 6 mld złotych - wynika ze sprawozdania Komisji Finansów Publicznych z 2021 r. TVP Info przypomniało, co zapisano w dokumentach.

2023-06-26, 14:00

Rząd wzmacnia wojsko. Opozycja chciała zmniejszyć wydatki na obronność. Dokumenty nie pozostawiają złudzeń
Rząd wzmacnia Wojsko Polskie. Opozycja chciała zmniejszyć wydatki na obronność. Foto: Twitter/Zelazna_Dywizja

Gdy odwiedzając żołnierzy stacjonujących przy wschodniej granicy premier Mateusz Morawiecki wytknął politycznym przeciwnikom, że w czasie swoich rządów likwidowali jednostki wojskowe i osłabiali militarnie Polskę wschodnią, opozycja zaatakowała szefa rządu zarzucając mu bierność i brak konsultacji z europejskimi sojusznikami podczas próby puczu w Rosji.

Aby mieć silną armię trzeba mieć silne państwo. Rozbudowujemy polskie wojsko dzięki naprawie finansów publicznych - podkreślał w niedzielę w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ostatnie wydarzenia w Rosji pokazują, iż władze tego kraju są nieobliczalne. W tym kontekście zaznaczył, że rządy PO-PSL zakładały obronę Polski na linii Wisły.

Tak chciano osłabić polskie wojsko

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazywał z kolei, że za rządów PO-PSL przez osiem lat zlikwidowano w Polsce ok. 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego, które teraz są odtwarzane na nowo.

Na antenie TVP Info przypomniano sprawozdania sejmowej Komisji Finansów Publicznych z 2021 roku. Na kilka miesięcy przed napaścią Rosji na Ukrainę czołowe partie opozycyjne postulowały, by obciąć fundusze na obronność Polski.

REKLAMA

Koalicja Obywatelska wnioskowała o zmniejszenie wydatków na obronność o 6,3 mld zł, Lewica - o 5,3 mld zł, a Polska 2050 - o kwotę 3 mld złotych.

Czytaj więcej:

TVP Info/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej