Premier Morawiecki: zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę ws. relokacji migrantów

2023-07-05, 10:39

Premier Morawiecki: zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę ws. relokacji migrantów
Premier Morawiecki: zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę ws. relokacji. Foto: PAP/Paweł Supernak

"Przymusowy mechanizm relokacji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski" - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że stanowisko w tej sprawie powinny zabrać wszystkie siły polityczne i zaprosił kluby oraz koła parlamentarne na rozmowę.

"Wierzę, że łączy nas Polska, że potrafimy mówić jednym głosem w Europie. Przymusowy mechanizm relokacji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski. Wczoraj o karach finansowych z niego wynikających mówiła Komisarz Ylva Johansson" - napisał premier w środę na Twitterze.

"Skuteczne działania Prawa i Sprawiedliwości uchroniły nas przed paryskimi wydarzeniami w Warszawie. Jasne stanowisko w tej sprawie powinny wyrazić wszystkie siły polityczne. Dlatego zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę. Polska to nasz skarb, który musimy chronić" - dodał szef rządu.

"Sukces Unii Europejskiej"

We wtorek unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson odwiedziła włoską wyspę Lampedusa, gdzie podczas konferencji prasowej - odnosząc się do niedawnego szczytu UE w Brukseli - uznała, że "wielkim sukcesem" było to, iż tylko dwa kraje - Polska i Węgry - sprzeciwiły się przedstawionym propozycjom w sprawie relokacji migrantów.

- Propozycja przewiduje relokację, ale nie jest ona obowiązkowa. To, co jest obowiązkowe, to solidarność - oświadczyła, cytowana przez Ansę. Jednocześnie sprecyzowała: - Solidarność uczyniono obowiązkową na drodze legislacji. A zatem daje to Komisji nowe narzędzie. Jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację, musi płacić, nie tylko krajom, które są pod presją, ale także krajom trzecim.

Johansson dodała: - Nauczyliśmy się, że wszystko to, co opiera się na dobrowolności, jest trudne do osiągnięcia, ale to procesy długie i bezpieczne.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej