Spotkanie z opozycją ws. relokacji migrantów w UE. Piotr Müller: premier zaapeluje o wspólny sprzeciw
- Mateusz Morawiecki zaprosił na jutro przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych na konsultacje, dotyczące przymusowej relokacji migrantów i unijnego pakietu migracyjnego - mówił podczas briefingu prasowego rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
2023-07-05, 14:05
Piotr Müller mówił na konferencji prasowej, że premier chce zaapelować do innych ugrupowań, by ich europosłowie sprzeciwiali się niekorzystnym dla Polski rozwiązaniom.
- Pan premier Mateusz Morawiecki poprosił o konsultacje między klubami parlamentarnymi w polskim parlamencie, aby wspólne stanowisko w tym zakresie przedstawić, a jednocześnie zaapelować do przedstawicieli opozycji o wspólne, jednoznaczne słowa sprzeciwu w ramach pracy w Parlamencie Europejskim. Tam przecież też polskie partie polityczne mają swoich przedstawicieli, a tam właśnie ten akt prawny teraz będzie dalej procedowany - mówił Piotr Müller.
- Skuteczne działania PiS uchroniły nas przed paryskimi wydarzeniami w Warszawie. Jasne stanowisko w tej sprawie powinny wyrazić wszystkie siły polityczne. Dlatego zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę. Polska to nasz skarb, który musimy chronić - dodał szef rządu.
REKLAMA
Posłuchaj
Referendum ws. relokacji
Zaznaczył, że obecnie jest zgoda na to jedno pytanie. - Co do ewentualnych innych rozważań takich decyzji w tej chwili nie ma podjętych - dodał.
Jednocześnie zastrzegł, że temat reparacji "jest bardzo ważny". "My go podnosimy w dokumentach rządowych i w działaniach dyplomatycznych. Między innymi jest tutaj bardzo duża aktywność pana ministra Arkadiusza Mularczyka" - podkreślił.
REKLAMA
Relokacja a słowa Donalda Tuska
Müller ponadto przywołał słowa unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson, która odwiedziła we wtorek włoską wyspę Lampedusę, na którą przybywają setki migrantów z Afryki Północnej, i oświadczyła podczas konferencji prasowej, że "jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację 'migrantów' musi płacić, nie tylko krajom, które są pod presją, ale także krajom trzecim".
- To przeczy tej tezie, którą niedawno powtarzał Donald Tusk, Platforma Obywatelska, że to jest rzekomo mechanizm nieprzymusowy, tylko dobrowolny, że nie ma mowy o żadnych mechanizmach przymusowych ze strony Unii Europejskiej" - ocenił rzecznik.
- Niestety te propozycje są na stole legislacyjnym w Unii Europejskiej, w tej chwili przechodzą do prac w Parlamencie Europejskim i dlatego pan premier Mateusz Morawiecki poprosił o konsultacje między klubami parlamentarnymi w polskim parlamencie, aby wspólne stanowisko w tym zakresie przedstawić, a jednocześnie też zaapelować do przedstawicieli opozycji o wspólne, jednoznaczne słowa sprzeciwu w ramach prac w Parlamencie Europejskim, a tam właśnie ten akt prawny będzie dalej procedowany - dodał.
Müller podkreślił, że po spotkaniu z przedstawicielami opozycji będą wydawane dalsze komunikaty.
REKLAMA
Jednoznaczne stanowisko polskiego rządu
30 czerwca na konferencji po szczycie UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w razie próby przełamania konkluzji Rady Europejskiej z 2018 roku ws. relokacji, Polska jest gotowa przygotować pozew do TSUE. Wskazał, że Polska stoi na stanowisku, że jedyną obowiązującą regulacją jest właśnie to postanowienie Rady Europejskiej z roku 2018.
Konkluzje unijnego szczytu z czerwca 2018 roku mówią wyraźnie, że migranci trafiający na terytorium UE mają być kierowani do ośrodków utworzonych w państwach członkowskich "wyłącznie na zasadzie dobrowolności", gdzie dochodziłoby do rozróżnienia między nielegalnymi migrantami, którzy musieliby opuścić UE, a tymi którzy potrzebują ochrony międzynarodowej. Konkluzje te mówią też, że "w kontekście tych ośrodków (…) relokacja i przesiedlenie będą miały charakter dobrowolny".
W połowie czerwca Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec propozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.
Kwestia 800+
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że ustawa zmieniająca 500 plus na 800 plus trafi pod obrady Sejmu na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu. Dziś projektem ustawy zajmuje się komisja sejmowa. Rzecznik rządu podkreślił, że podniesienie wysokości wsparcia dla rodzin jest spełnieniem deklaracji rządu.
Zapis z briefingu prasowego rzecznika prasowego rządu
- Niemcy: migrant z Erytrei zaatakował nożem uczennice. Jest wyrok sądu
- Skandaliczne słowa Ochojskiej. Zamieszki we Francji porównała do 11 listopada w Polsce
- Antyimigrancka wypowiedź Tuska. Prof. Krasnodębski: może zaraz powie, że jest za konfiskatą mienia niemieckiego
IAR/mn/pkur
REKLAMA