80. rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: pamięć i prawda to fundamenty dobrych relacji Polski i Ukrainy
We wtorek mija 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Ten dzień upamiętnia apogeum ludobójstwa - niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.
2023-07-11, 06:11
Obchody państwowe w 80. rocznicę zbrodni rozpoczną się w Warszawie o 10.30 Mszą świętą w Katedrze Polowej, następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje państwowe złożą kwiaty. O 13.00 na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar ludobójstwa odbędą się uroczystości z udziałem m.in. marszałek sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.
Rzeź wołyńska. "Pamięć i prawda są fundamentem dobrych relacji polsko-ukraińskich"
Organizator uroczystości, Szef Biura Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej mówi, że pamięć i prawda, to fundamenty dobrych relacji polsko-ukraińskich. - Rodziny ofiar ludobójstwa popełnionego na Wołyniu mówią, że nie o zemstę chodzi, ale o pamięć i prawdę - podkreślił.
Jak dodał minister Kasprzyk, musimy patrzeć przyszłościowo, ale nie odcinać się od przeszłości, która jest bardzo bolesna i bardzo tragiczna.
Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że warunkiem niezbędnym budowania dobrych relacji między naszymi narodami są ekshumacje i godny, chrześcijański pochówek ofiar. - Pamiętajmy, że ponad 100 tysięcy ofiar zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spoczywa w bezimiennych dołach śmierci - przypomniał.
REKLAMA
Uroczystości także w innych polskich miastach
Według najnowszych szacunków polskich badaczy, w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tysięcy Polaków, około 60 tysięcy na Wołyniu, a co najmniej drugie tyle w Małopolsce Wschodniej, na Polesiu i ziemiach dzisiejszej Polski. Zbrodnie OUN-UPA doprowadziły do ucieczki kilkuset tysięcy Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej, by ratować życie.
Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu odbędą się także w Krakowie, przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, a także w Gdańsku przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu.
- Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach
- Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA