Kto ma prawo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Wyjaśniamy

2023-08-08, 17:48

Kto ma prawo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Wyjaśniamy
Bierne i czynne prawo wyborcze. Kto ma prawo głosować w wyborach parlamentarnych? Wyjaśniamy. Foto: Schutterstock

Podstawą demokratycznego państwa prawa i głównym elementem wpływania obywateli na to, kto i jak będzie reprezentował naród w konstytucyjnych organach władzy, jest udział w wyborach. Prawo do głosowania przysługuje obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat.

Czynne prawo wyborcze

Jednym z najważniejszych praw obywatelskich, dzięki któremu możemy brać udział w głosowaniu i wybierać swoich przedstawicieli do organów państwowych (także do organów samorządu terytorialnego oraz brać udział w referendach) jest czynne prawo wyborcze. 

W Polsce czynne prawo wyborcze przysługuje osobom, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 18 lat, a prawo wyborcze nie zostało im odebrane poprzez prawomocny wyrok sądu lub Trybunału Stanu, a także - co bardzo ważne - nie są ubezwłasnowolnione.

Trzeba zaznaczyć, że pojęcie czynnego prawa wyborczego odnosi się również do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy biorą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Także w tym przypadku prawo to przysługuje pełnoletnim obywatelom.

Bierne prawo wyborcze

Jest to prawo do kandydowania do organów państwowych, (również samorządowych i Parlamentu Europejskiego). W Polsce bierne prawo wyborcze posiada każdy obywatel mający czynne prawo wyborcze, przy czym przeważnie musi on spełniać dodatkowe warunki, takie jak np. osiągnięcie określonego wieku.

W przypadku kandydowania do Sejmu prawo to posiadają osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 21 lat.

Natomiast w przypadku wyborów do Senatu, próg wiekowy jest znacznie wyższy i wynosi 30 lat. Wynika to z faktu, iż wyższa izba zasadniczo ma być miejscem, gdzie zasiadają przedstawiciele narodu z większą wiedzą i doświadczeniem politycznym.

Możliwość kandydowania we wszystkich sytuacjach wyłącza skazanie osoby prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu lub umyślne przestępstwo skarbowe, jak również orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności.

Czytaj także:

gov.pl/IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej