more_horiz
Wiadomości

Minister Moskwa: na usuwanie skutków pożaru w Przylepie rząd przekaże 43 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 10:07
Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na usuwanie skutków pożaru składowiska toksycznych odpadów w Przylepie pod Zieloną górą rząd przekaże 43 mln zł. - Ze strony miasta będzie to 12 mln zł - wskazała podczas konferencji prasowej.
Konferencja prasowa po spotkaniu ws. usuwania skutków pożaru składowiska odpadów w Przylepie
Konferencja prasowa po spotkaniu ws. usuwania skutków pożaru składowiska odpadów w PrzylepieFoto: TT/@MKiS_GOV_PL

Szefowa resortu klimatu i środowiska, podziękowała wszystkim służbom i instytucjom zaangażowanym w gaszenie pożaru składowiska toksycznych odpadków w Przylepie pod Zieloną Górą.

- Dziękuję ratownikom, strażakom i druhom ochotnikom, policjantom, żołnierzom Wojsk Obrony Tertytorialnej, strażnikom Lasów Państwowych, Służbie Ochrony Kolei, Straży Miejskiej w Zielonej Górze za ofiarną służbę związaną z gaszeniem pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie i minimalizacją zagrożenia dla ludzi i środowiska - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Milion złotych dla PSP i OSP

- Lubuska Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna otrzymają 1 mln zł na odbudowę zdolności po pożarze nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodała, "wspólnie ze służbami i samorządowcami ustaliliśmy plan dalszych działań związanych z usuwaniem skutków pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie". - Rząd przeznaczy na to środki z rezerwy budżetu państwa w wysokości do 43 mln zł - wskazała.

Jednocześnie minister powiedziała, że z budżetu miasta na usuwanie skutków pożaru przeznaczone zostanie 12 mln zł. - Brakuje mi tu jeszcze deklaracji pani marszałek województwa lubuskiego - wskazała. - Jestem przekonana, że Urząd Marszałkowski, dużo większa jednostka, z większymi możliwościami, troszcząca się o środowisko jest w stanie zadeklarować większą kwotę - dodała Anna Moskwa.

***

W sobotę 22 lipca w Przylepie zapaliły się toksyczne odpady. Akcja gaśnicza zakończyła się w niedzielę wieczorem. W pożarze nikt nie ucierpiał. Sprawdzano stan powietrza i informowano mieszkańców o jego jakości. Według władz, nie ma zagrożenia dla ich bezpieczeństwa. W całej akcji na miejscu pożaru wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Konferencja prasowa z udziałem m.in. minister klimatu i środowiska Anny Moskwy:

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także