more_horiz
Wiadomości

Premier: zreperowaliśmy budżet i dlatego będziemy przekazywać 13. i 14. emeryturę na stałe

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 11:54
- Zreperowaliśmy budżet i dlatego przekazaliśmy, przekazujemy regularnie i będziemy przekazywać tak długo, jak wyborcy będą nam ufali, 13. i 14. emeryturę na stałe dla seniorów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie). Szef rządu przypomniał też o zniesionym podatku dla seniorów do 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli do 30 tys. zł rocznie.
Premier zapewnił, że rząd troszczy się seniorów w Polsce
Premier zapewnił, że rząd troszczy się seniorów w Polsce Foto: Shutterstock/pikselstock

Premier Morawiecki w sobotę spotkał się z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie).

 - Zreperowaliśmy budżet i dlatego przekazaliśmy, przekazujemy regularnie i będziemy przekazywać tak długo, jak wyborcy będą nam ufali, 13. i 14. emeryturę na stałe dla seniorów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że zniesiony został także podatek dla seniorów do 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli do 30 tys. zł rocznie.

 - Kwota wolna od podatku, czyli emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł - wskazał.

Możliwe waloryzacje  

- Nigdy też nie było takich waloryzacji, żeby one były znacznie wyższe, razem z "trzynastką" i "czternastką", niż inflacja - podkreślał szef rządu. - Dlaczego jest to możliwe? Bo naprawiliśmy finanse publiczne - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się też do kwestii wzrostu cen. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że inflacja jest wielkim problemem każdego domu emeryckiego.

 - Zabezpieczenie tego życia od strony materialnej to jest nasze, moje wielkie zobowiązanie i będziemy je kontynuowali, bo to nie jest jeszcze skończona sprawa - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ochrona zdrowia priorytetem

Dodał, że kolejne zobowiązanie dotyczy kwestii ochrony zdrowia.

 - Za czasów Platformy lekarze wyjeżdżali za granicę, dziś coraz częściej przyjeżdżają z zagranicy. Podobnie pielęgniarki. (...) Dzisiaj coraz częściej przyjeżdżają do Polski z zagranicy po to, aby leczyć polskich seniorów. Cała służba zdrowia jest przez nas naprawiana, również pod kątem was, drodzy seniorzy - mówił Morawiecki do zgromadzonych w Waplewie Wielkim.

Przypomniał także program bezpłatnych leków dla seniorów, który wkrótce ma objąć osoby od 65 roku życia, a zakres leków w tym programie ma się poszerzyć z dwóch do ponad czterech tysięcy. 

Czytaj także:

PAP/kg


Zobacz także

Zobacz także