Sprzedaż PKP Energetyka. Minister Czarnek: rząd PO-PSL "opylił" strategiczną spółkę

- Pod koniec swoich rządów, we wrześniu 2015 r. rząd PO-PSL sprzedał 100 proc. akcji PKP Energetyka podmiotowi zewnętrznemu i w ten sposób państwo polskie, rząd, ale i społeczeństwo straciło panowanie nad strategiczną spółką - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

2023-08-23, 07:52

Sprzedaż PKP Energetyka. Minister Czarnek: rząd PO-PSL "opylił" strategiczną spółkę
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek . Foto: twitter.com/@MEIN_GOV_PL

Jak mówił Czarnek, "rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach repolonizacji tego rodzaju strategicznych spółek odzyskał PKP Energetyka". - 3 kwietnia 2023 r. PGE odkupiło 100 proc. akcji i w ten sposób państwo polskie i społeczeństwo polskie przejęło to, co rządy Tuska - wówczas premierem była pani Ewa Kopacz - wyprzedały - przypomniał.

- Odkupienie tego oznacza przywrócenie panowania nad strategicznym sektorem energetycznym, co mieści się w całej linii i koncepcji funkcjonowania PGE. Dlatego, że państwo polskie, jako państwo odpowiedzialne, bezpieczne dla obywateli, musi mieć panowanie nad sektorami strategicznymi - oświadczył Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w stolicy.

PGE (Polska Grupa Energetyczna) za kwotę 1,913 mld zł kupiła 100 proc. udziałów w sprzedanej przez rząd Ewy Kopacz spółce PKPE Holding, kontrolującej m.in. PKP Energetyka. Jak podkreślił wówczas premier Mateusz Morawiecki, była to "dobra ekonomicznie decyzja".

"Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania kolei w Polsce"

Wtórował mu sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, którego zdaniem, "udziały te w ogóle nigdy nie powinny zostać sprzedane". Rząd PO-PSL doprowadził wcześniej do sprzedaży spółki, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania kolei w Polsce.

REKLAMA

"Zarząd spółki (PGE-red.) podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za około 1,913 mld zł" - przypomina Radio Gdańsk, cytując PGE. "Cena została określona na podstawie wartość przedsiębiorstwa ustaloną na 31 marca 2022 roku w wysokości około 5,944 mld zł" – podano w komunikacie.

Do zamknięcia całej transakcji doszło 3 kwietnia 2023 roku. "Nabycie PKPE Holding Sp. z o.o. jest zgodne ze strategią Grupy PGE. W wyniku transakcji Grupa PGE uzyska dostęp do sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju - podała wówczas PGE.

PGE oraz przedstawiciele MAP (Ministerstwa Aktywów Państwowych - red.) od początku podkreślali, że wykupiony z rąk prywatnych Holding PKPE jest spółką, która kontroluje szereg kluczowych dla kolei podmiotów. Ich działalność jest więc kluczowa i niezbędna dla funkcjonowania infrastruktury krytycznej, jaką jest kolej. Są to: dystrybucja energii elektrycznej dla sieci trakcyjnej czy utrzymanie wszelkich usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sieci trakcyjnej.

Czytaj także:

IAR/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej