more_horiz
Wiadomości

Jak Polacy odpowiedzą w referendum? Nowy sondaż pokazuje jednoznaczny stosunek do kluczowych kwestii

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 07:59
Ponad połowa Polaków zamierza uczestniczyć w jesiennym referendum - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Większość, bo niemal dwóch na trzech Polaków, odpowiada "nie" na wszystkie pytania - czytamy w opracowaniu.
Jak Polacy zagłosują w referendum? Znamy wyniki sondażu
Jak Polacy zagłosują w referendum? Znamy wyniki sondażuFoto: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock

Wraz z wyborami do parlamentu 15 października odbędzie się referendum, w którym mamy odpowiedzieć na cztery pytania. O to, jak na postawione pytania odpowiedzą Polacy, "Instytut Badań Pollster zapytał na zlecenie "Super Expressu".

Za utrzymaniem majątku i wieku emerytalnego

Na pytanie: "czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", 64 proc. badanych odpowiedziało "nie"; odpowiedzi "tak" udzieliło 6 proc. respondentów, a 30 proc. nie zaznaczyłoby odpowiedzi w tym pytaniu.

Na pytanie: "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", 64 proc. badanych odpowiedziało "nie"; odpowiedzi "tak" udzieliło 15 proc. respondentów, a 21 proc. nie zaznaczyłoby odpowiedzi w tym pytaniu.

Murem za murem i przeciwko relokacji

Na pytanie: "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?", 65 proc. badanych odpowiedziało "nie"; odpowiedzi "tak" udzieliło 9 proc. respondentów, a 26 proc. nie zaznaczyłoby odpowiedzi w tym pytaniu.

Na pytanie: "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", 67 proc. badanych odpowiedziało "nie"; odpowiedzi "tak" udzieliło 10 proc. respondentów, a 23 proc. nie zaznaczyłoby odpowiedzi.

Referendum może być wiążące

Z sondażu Pollster wynika też, że 55 proc. respondentów zamierza wziąć w nim udział - czytamy we wtorkowym wydaniu "SE".

***

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-24 sierpnia na próbie 1038 dorosłych Polaków.

Czytaj także

[ZOBACZ TAKŻE] Opozycja zniechęca Polaków do referendum. Lichocka: te pytania decydują o kierunku rozwoju kraju

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także