"Jest coraz więcej państw, które chciałyby dołączyć". Przydacz o możliwym rozszerzeniu Trójmorza
- Są plany pewnego rodzaju rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza. Jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
2023-08-30, 13:50
Przydacz w środę w Studiu PAP pytany o to, jak istotny będzie ten szczyt i czy pojawią się rozstrzygnięcia w sprawie rozszerzenia inicjatywy odpowiedział, że "będzie to ważne wydarzenie". - Mogę tutaj rzeczywiście zapowiedzieć, że są plany na pewnego rodzaju rozszerzenia. Ta inicjatywa się poszerza, jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć w sposób formalny bądź mniej formalny, na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa i to nie tylko kraje z samej Europy - powiedział.
Szef BPM podkreślił, że podczas ostatniego szczytu w Rydze swój akces zgłaszała Ukraina, ale są również partnerzy z "południa, Bałkanów Zachodnich i z południowej Europy". - Są też partnerzy z dalekiej Azji, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą, biznesową, infrastrukturalnym i inwestycyjną - dodał.
Pytany o to, czy jest szansa na akces Grecji, która wcześniej była zapraszana do uczestnictwa w tej inicjatywie zaznaczył, że decyzje podejmą liderzy państw podczas szczytu, ale dodał, że "Grecja na pewno jest bardzo blisko Trójmorza".
Zobacz także w i.pl: Najnowszy spot PiS. Błaszczak: Nie łudźcie się, że politycy PO będą dbali o wasze bezpieczeństwo
REKLAMA
Inicjatywa Trójmorza
Przydacz podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza to projekt koncentrujący się na sprawach gospodarczo-infrastrukturalnych.
- Chodzi o to, żebyśmy w Europie Środkowej i Wschodniej mieli jak najlepsze drogi, jak najlepsze koleje, jak najlepszą telekomunikację i byli bezpieczni energetycznie. Na tym się będzie pan prezydent koncentrował podczas wystąpienia w Bukareszcie - poinformował.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
- Kolejna część Via Carpatia z decyzją środowiskową. Dotyczy drogi S19
- Via Carpatia. Drążenie tunelu na odcinku Rzeszów Południe-Babica rozpocznie się jeszcze w tym roku
Posłuchaj. Rozmowa z ministrem ds. UE Szymonem Szynkowskim vel Sękiem
PAP,pkur
REKLAMA