Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ. Minister Moskwa: walka o Turów trwa
Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów do czasu formalnego zakończenia sprawy wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej. Minister klimatu i środowiska przekazała, że "walka o Turów trwa".
2023-08-31, 12:25
Minister Anna Moskwa napisała w mediach społecznościowych, że "walka o Turów trwa". "Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował dziś o zawieszeniu postępowania sądowego. Nadal obowiązuje koncesja do 2044 roku i funkcjonowanie kompleksu w Turów nie jest zagrożone".
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
Zawieszenie postępowania z urzędu
Jak uzasadniła tę decyzję w czwartek sędzia Agnieszka Wójcik, zgodnie z przepisami sąd administracyjny był zobowiązany do zawieszenia postępowania sądowego z urzędu.
Jak wyjaśnił mec. Bartosz Rogala, pełnomocnik Greenpeace, jeszcze przed zaskarżeniem przez ekologów decyzji środowiskowej, inwestor złożył do GDOŚ wniosek o zmianę tej decyzji. W ostatnim czasie PGE GiEK wycofał ten wniosek, w konsekwencji tego GDOŚ wydał decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego w tej sprawie.
REKLAMA
Sędzia Wójcik pokreśliła w czwartek, że do czasu uprawomocnienia się tego postanowienia o umorzeniu, sąd administracyjny musiał zawiesić postępowanie sądowe ws. skarg organizacji ekologicznych.
Zobacz także na tvp.info: Turów. Kopalnia inwestuje gigantyczne pieniądze w ekologię
Decyzja GDOŚ
Sprawa rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia".
Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zarzuty tych organizacji dotyczą m.in. raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą wydania decyzji przez GDOŚ.
REKLAMA
- Produkcja węgla na świecie i jego zużycie biją rekordy. Polska Grupa Górnicza komentuje raport IEA
- Kolejne skargi Polski do TSUE na pakiet Fit for 55. Minister Moskwa: walczymy o swoje interesy w UE
Zaskarżona decyzja GDOŚ częściowo uchylała, a częściowo utrzymywała w mocy decyzję z 21 stycznia 2020 r. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów".
W lutym 2023 r. opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 r., minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 r. - do 2044 r.
Zobacz także: Anna Moskwa w Polskim Radiu
REKLAMA
PAP/IAR/jb
REKLAMA