Kielce: na grobach żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte złożono kwiaty

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, lokalnych władz samorządowych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze na świętokrzyskich grobach westerplatczyków. Blisko połowa załogi składnicy na Westerplatte we wrześniu 1939 roku pochodziła z Kielc i Kielecczyzny.

2023-09-01, 17:17

Kielce: na grobach żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte złożono kwiaty
Kielce: na grobach żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte złożono kwiaty. Foto: IPN Kielce

1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Blisko połowę załogi składnicy stanowili żołnierze pochodzący z Kielc i Kielecczyzny.

- Westerplatte broniło 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów i 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Trafili na półwysep w marcu i kwietniu 1939 Roku i tam ich zastała wojna. Na wypadek wojny mieli bronić się przez 12 godzin, a skapitulowali dopiero 7 września - powiedział PAP naczelnik kieleckiej delegatury IPN Robert Piwko, przy grobie Juliana Rejmera, westerplatczyka, później żołnierza Armii Krajowej, który pochowany został na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Czytaj także w TVP Info: Rachunek krzywd nie został wyrównany. Niemcy nie mogą spać snem sprawiedliwego

Odwiedzono 35 grobów

Przedstawiciele IPN, lokalnych władz samorządowych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odwiedzili 35 grobów obrońców Westerplatte, którzy pochowani zostali w województwie świętokrzyskim. Zapalono znicze i złożono kwiaty m.in. na grobach Edwarda Rokickiego (cmentarz Parafialny w Piechnicy), Stanisława Bałtowskiego i Piotra Borowca (Cmentarz Stary w Kozłowie), Stefana Misztalskiego (Cmentarz Komunalny w Cedzynie) i Stefana Kulczyńskiego (Cmentarz Parafialny w Mniowie). 

REKLAMA

 - Zapalając 1 września znicze pamięci składamy hołd hołd uczestnikom obrony Westerplatte oraz wszystkim bohaterom wojny obronnej 1939 roku, którzy ofiarnie bronili ojczyzny przed atakiem dwóch totalitaryzmów - podkreślił Piwko.

Kielecka delegatura IPN w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaplanowała szereg spotkań, prelekcji i filmów poświęconych tej tematyce.

Film Bogdana Poręby "Hubal"

5 września w kieleckim kinie Fenomen będzie można bezpłatnie obejrzeć film Bogdana Poręby "Hubal". Dwa dni później w kieleckiej katedrze w rocznicę kapitulacji Westerplatte o godz. 10 rozpocznie się msza święta w intencji kieleckich westerplatczyków. Tego samego dnia w kinie Fenomen zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Ekspertyza". Opowiada on pracach związanych z ekshumacją i identyfikacją żołnierzy poległych na Westerplatte. Film poprzedzi prelekcja Jakuba Mularczyka z kieleckiej delegatury IPN.

17 września w rocznicę ataku wojsk sowieckich na Polskę w Kościele Garnizonowym w Kielcach rozpocznie się msza święta w intencji żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się pod pomnik Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni, gdzie zaplanowano główną część obchodów.

REKLAMA

Dzień później w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach odbędzie się konferencja "Westerplatte - edukacja i pamięć".

21 września rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona pacyfikacjom polskich wsi w czasie II wojny światowej. W pierwszym dniu uczestnicy konferencji spotkają się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, a w drugim w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach.

Czytaj też:

PAP/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej