more_horiz
Wiadomości

Gen. Andrzej Kowalski: wpływy rosyjsko-niemieckie blokują nasze strategiczne interesy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 07:33
Polska jest obszarem strategicznej rozgrywki na poziomie europejskim; od zawsze byliśmy poddani zsynchronizowanym wpływom rosyjsko-niemieckim blokującym nasze strategiczne interesy - powiedział b. szef Służby Wywiadu Wojskowego, członek komisji ds. wpływów rosyjskich, gen. bryg. Andrzej Kowalski.
Gen. Kowalski: Polska od zawsze poddana była zsynchronizowanym wpływom rosyjsko-niemieckim
Gen. Kowalski: Polska od zawsze poddana była zsynchronizowanym wpływom rosyjsko-niemieckimFoto: Shutterstock.com/Mikbiz/darko m

Gen. Kowalski zapytany o to jak silne w Polsce mogą być wpływy obcych państw, zaznaczył, że nie ma wątpliwości co do tego, że od dziesiątek a nawet setek lat Polska jest obszarem strategicznej rozgrywki na poziomie europejskim toczonej przez dwa główne państwa - Rosję i Niemcy.

- Te wpływy budowane były przez wszystkie pokolenia. Mamy do czynienia z czymś, co jest strasznie trudne dla nas jako kraju, bo jesteśmy państwem, które zawsze było poddane zsynchronizowanym wpływom niemiecko-rosyjskim, czy rosyjsko-niemieckim, jak kto woli - powiedział.

Zdefiniowanie wpływów

Były szef SWW zaznaczył, że trudność tej sytuacji polega na tym, że należy obserwować wszystkie obce wpływy, nie tylko rosyjskie, co z wielu powodów jest bardzo trudne. Dodał, że jednocześnie zdefiniowanie niemieckich czy rosyjskich wpływów jest w "pewnym sensie banalne".

- Wszystko to, co realizuje cudzą rację stanu przy pomocy polskiej polityki jest efektem oddziaływania obcego mocarstwa na państwo polskie. Możemy więc szukać pewnych nici, ścieżek zmian, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce i stawiać sobie pytanie, które z tych zmian dawały korzystny efekt wpływając na wzrost mocy wewnętrznej, potęgi ekonomicznej kraju, a które działania, scenariusze, służyły tak naprawdę wzrostowi znaczenia gospodarki niemieckiej czy rosyjskiej - ocenił.

Zobacz także w TVP Info: „»Reset« pokazuje, dlaczego strach opozycji przed komisją ds. wpływów rosyjskich jest uzasadniony”

Gen. Kowalski podkreślił, że z perspektywy wojny toczącej się na Ukrainie bardzo ważnym problemem jest wpływ rosyjski, który jest - w jego ocenie - "całkowicie destrukcyjny na państwo polskie". - To przez fakt, że Rosjanie w warunkach wojennych muszą oddziaływać tak, że państwo polskie będzie zupełnie zablokowane, muszą doprowadzić do paraliżu państwa polskiego - dodał.

Niemiecka modyfikacja polityczna

Jednocześnie były szef SWW zaznaczył, że nie należy zapominać o ciągłej próbie wpływania niemieckiej polityki na polską, co ma związek z niemieckimi koncepcjami strategicznymi powiązanymi z rozwojem Unii Europejskiej. - Polska, jako państwo znaczące w Unii pod względem ekonomicznym i ludnościowym musi w jakiś sposób być też poddane niemieckiej modyfikacji politycznej, która spowoduje, że wpiszemy się bardziej w scenariusze pisane w Berlinie czy Brukseli, niż w Warszawie - powiedział.

Gen. Kowalski podkreślił, że w pewnym sensie wpływy niemieckierosyjskie są częściowo nierozerwalne i tak należy na nie patrzeć. Dodał, że wpływy te różnią się pod względem jakości i konstrukcji strukturalnej, jednak w obu przypadkach polegają one na blokowaniu naszych strategicznych interesów.

- Niezależnie od tego, że te formy się różnią, niezależnie od tego, że na pewno nie mamy do czynienia z takim stopniem agresywności ze strony niemieckiej jak rosyjskiej, to jednak musimy pamiętać, że nieustannie na Polskę oddziałują wektory dwóch sił, ze Wschodu oraz z Zachodu - powiedział.

Czytaj więcej:

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Rzecznik rządu: ona nie skończy swoich prac przed wyborami

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także