Fake news dziennikarza WP ws. szefa policji gen. Szymczaka. Przyznał się do błędu

- Osoba, która wydała rozkaz strzelania do górników, powinna być sądzona - ocenił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Prowadzący rozmowę pracownik portalu Patryk Michalski odpowiedzialnością za wydanie rozkazu obarczył szefa Komendy Głównej Policji gen. Jarosława Szymczyka i przekonywał, że to on kierował wówczas śląską policją. Potem jednak przyznał, że wprowadził rozmówcę i odbiorców w błąd.

2023-09-04, 13:45

Fake news dziennikarza WP ws. szefa policji gen. Szymczaka. Przyznał się do błędu
Protest przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Chodzi o tragiczne wydarzenia sprzed ponad ośmiu lat. Na początku 2015 r., gdy rządy po Donaldzie Tusku przejęła jego następczyni Ewa Kopacz, górnicy protestowali przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Protesty zostały brutalnie rozpędzone przez policję, która użyła wtedy broni gładkolufowej i gazu łzawiącego.

Kuźmiuk: Za PO strzelano do górników

W poniedziałek w wywiadzie dla Wirtualnej Polski europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk przypomniał o tym incydencie i ocenił, że "w państwie demokratycznym nie strzela się do ludzi". - Ktoś kto wydał rozkaz, powinien być sądzony - podkreślił.

Zobacz także w TVP Info: Fake news pracownika WP. Przyznał się do błędu

Prowadzący wywiad Patryk Michalski spróbował obrócić sprawę przeciwko szefowi polskiej policji. - Jak dobrze, że pan to powiedział; bo wie pan, kto wtedy dowodził? Generał Jarosław Szymczyk, obecny szef Komendy Głównej Policji, był wtedy szefem komendy śląskiej. Wy go awansowaliście - wygarniał politykowi Michalski.

REKLAMA

Kłamstwo Michalskiego z WP

To fake news. Gen. Szymczyk w czasie protestów górników przed JSW nie był komendantem śląskiej policji. Protesty trwały na przełomie stycznia i lutego 2015 roku, a do użycia broni przez policję doszło 9 lutego. Szymczyk został powołany na Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji kilkanaście dni po tych wydarzeniach - 20 lutego.

Kłamstwo dziennikarza zauważył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. "Dlaczego pan kłamie? Ordynarnie. Przeprosi pan komendanta policji?" - napisał na Twitterze wiceminister.

W kolejnym wpisie Michalski przyznał, że wprowadził rozmówcę i odbiorców w błąd. "W programie na żywo i pierwotnej wersji materiału podaliśmy błędną datę powołania na stanowisko gen. Szymczyka. Za błąd przepraszam" - dodał.

Czytaj więcej:

TVP Info/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej