Import zboża z Ukrainy. Fogiel: nie będziemy ślepo wykonywać polecenia Brukseli

W przeciwieństwie do naszych konkurentów nie deklarujemy, że będziemy ślepo wykonywać polecenia Brukseli - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. - Niezależnie od wszystkiego, interes polskiego obywatela ma pierwszeństwo - podkreślił.

2023-09-06, 10:07

Import zboża z Ukrainy. Fogiel: nie będziemy ślepo wykonywać polecenia Brukseli
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział w Polskim Radiu 24, że rząd nie zgodzi się na wznowienie importu ukraińskiego zboża do naszego kraju po 15 września, nawet jeśli Komisja Europejska nie przedłuży embarga. Foto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Radosław Fogiel został zapytany o to, czy po 15 września, niezależnie od stanowiska Komisji Europejskiej i ewentualnych sankcji, zostanie podtrzymany zakaz wwozu do Polski zboża z Ukrainy.

- Jeżeli ktokolwiek będzie myślał o sankcjach, to będzie kolejny przykład działania brukselskiej biurokracji w taki sposób, że jeżeli chodzi o sankcje na Rosję, to dzieli się włos na czworo, próbuje się je rozcieńczać, prokrastynować ich wprowadzenie (...), a nie ma problemu, żeby państwa członkowskie, które próbują egzekwować swoje interesy, karać - ocenił Fogiel.

Rząd PiS zawsze będzie bronił interesów polskiego obywatela

Dodał, że "niezależnie od wszystkiego, interes polskiego obywatela ma pierwszeństwo".

- To jest dla nas najważniejsze. W przeciwieństwie do naszych konkurentów nie deklarujemy, że będziemy ślepo wykonywać polecenia Brukseli. Nie deklarujemy, że jeżeli jedna sędzia Trybunału Unii Europejskiej nakaże wyłączenie elektrowni i pozbawienie prądu dziesiątek tysięcy Polaków, to my to zrobimy. Nie. My się na takie rzeczy nie godzimy - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak zastrzegł, rząd PiS zawsze będzie bronił interesów polskiego obywatela.

Ukraina zapowiada pozwy ws. eksport produktów rolnych

Brukselski portal Politico poinformował w poniedziałek, że Ukraina zapowiada pozwy przeciwko Brukseli i krajom członkowskim UE do Światowej Organizacji Handlu, jeśli w tym miesiącu nie zniosą one ograniczeń w eksporcie produktów rolnych do UE.

Czytaj także w i.pl: PiS stawia na wsparcie lokalnych producentów żywności. Mają stanowić podstawę w dostawach. Nowy spot wyborczy partii

REKLAMA

W hiszpańskiej Kordobie odbyło się we wtorek nieformalne posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej. Przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie ministrów pięciu tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, które m. in. dotyczyło importu ukraińskiego zboża.

Dopłaty do tranzytu

Minister rolnictwa Robert Telus zwrócił się do KE o podjęcie działań, aby zapewnić budowanie korytarzy solidarnościowych, aby produkty z Ukrainy były wywożone do innych krajów unijnych i przede wszystkim poza Europę.

Polska delegacja wskazała, że propozycja dopłat do tranzytu to jedno z rozwiązań, które mogłoby pomóc, aby produkty z Ukrainy przejeżdżały dalej, poza państwa graniczne.

Czytaj także w tvp.info: Suski: Na program „Dobry Posiłek” planujemy przeznaczyć miliardy złotych

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Fogiel: Polska była zaangażowana w pomoc Ukrainie, a UE próbowała nas karać (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Minister rolnictwa Robert Telus w Programie 1 Polskiego Radia: 


IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej