Beatyfikacja rodziny Ulmów. Markowa szykuje się na niedzielne uroczystości. "Służby w stanie najwyższej gotowości"
W Markowej na Podkarpaciu, gdzie w niedzielę odbędzie się msza beatyfikacyjna rodziny Ulmów, trwają pracy przy budowie scenografii. W środę odbyło się ostatnie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone zabezpieczeniu uroczystości.
2023-09-06, 17:29
Jak powiedział rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, posiedzenia zespołu odbywały się od kwietnia br. - W posiedzeniach uczestniczyli przedstawiciele m.in. podkarpackiej policji, PSP, samorządowcy oraz przedstawiciele Archidiecezji Przemyskiej - dodał.
Jak podkreśliła po środowym posiedzeniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wszystkie służby zaangażowane w zabezpieczenie beatyfikacji są w stanie najwyższej gotowości. - Ranga wydarzenia, obecność najważniejszych osób w państwie oraz wyzwania logistyczne wymagają od nas zaangażowania dużej liczby sił i środków. Są to działania niezbędne, ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości - zaznaczyła wojewoda.
W ramach zabezpieczenie medycznego dodatkowe dwie karetki stacjonować będą w Markowej oraz Gaci. W każdym sektorze na terenie uroczystości znajdzie się punkt pomocy medycznej i punkt wydawania wody.
Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prace w Markowej
Wójt gminy Markowa Mirosław Mac powiedział, że wszystkie zadania, jakie samorząd miał wykonać, zostały zrealizowane. W tym kontekście wymienił m.in. utwardzenie dróg dojazdowych do terenu, gdzie odprawiona zostanie msza.
REKLAMA
Jak podkreślił Jacek Podgórski z Agencji Bluexperience, która odpowiada za przygotowanie m.in. ołtarza i scenografii, wszystkie elementy infrastrukturalne, takie jak drogi i sektory, zostały już wykonane.
- Wszystko idzie w bardzo dobrą stronę, pogoda dopisuje, nie mamy żadnych opóźnień, wręcz przeciwnie, mamy kilkanaście godzin zapasu względem harmonogramu - powiedział.
Obecnie powstają konstrukcje pod ekrany-telebimy, oświetlenie, nagłośnienie oraz tworzona jest scenografia. - Jest już widoczny obrys ołtarza, bocznych sektorów. Prace planujemy zakończyć w czwartek wieczorem - dodał przedstawiciel firmy.
W piątek odbędą się próby związane z niedzielną mszą. Ćwiczyć mają m.in. chóry i orkiestry, które będą uczestniczyć w mszy św.
REKLAMA
Natomiast sobota jest przewidziana na próbę koncertu, który odbędzie się tego dnia wieczorem. Koncert potrwa od godz. 18 do godz. 19.30.
- W niedzielę beatyfikacja Rodziny Ulmów. Prezydent Andrzej Duda: pozostali ludźmi w nieludzkich czasach
- "Rodzina Ulmów" - reportaż Michała Nowaka
Do Markowej przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy osób
Jak podkreślił Podgórski, w nocy po koncercie, od godz. 20 do godz. 4 nad ranem w niedzielę, budowany będzie ołtarz. - Będziemy mieć osiem godzin na zmianę scenografii, układu, na zbudowanie podestu i rozłożenie prawie 2 tys. krzeseł dla zaproszonych gości, plus 700 krzeseł dla chóru i orkiestr. Ta noc będzie najbardziej intensywna i kluczowa - powiedział.
Firma wybudowała drogę transportową, którą na miejsce docierają ciężkie samochody przywożące elementy scenografii. - Droga jest po to, aby te tiry ze sprzętem mogły bezpiecznie wjechać do strefy ołtarza oraz żeby nie zniszczyć infrastruktury, która istnieje i zostanie po beatyfikacji. Chcemy zostawić to miejsce w jak najlepszym stanie dla mieszkańców Markowej - dodał.
REKLAMA
W sumie w Markowej przy budowie m.in. ołtarza pracować będzie ok. 1250 pracowników.
Organizatorzy przewidują, że w niedzielnej mszy beatyfikacyjnej udział weźmie ok. 30 tys. osób.
jp/PAP
REKLAMA