Znamy numery list wyborczych. PKW przeprowadziła losowanie
O godz. 17.30 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej przeprowadzono losowanie numerów list komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, PKW dokonuje tego najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów.
2023-09-15, 17:30
W czasie losowania numerów list kandydatów w pierwszej kolejności losowane są numery dla list tych komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach. W dalszej kolejności losowane są numery dla list pozostałych komitetów wyborczych.
WYNIKI LOSOWANIA
Komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych:
- KW Nowa Lewica - 3
- KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 5
- KW Trzecia Droga - 2
- KW Prawo i Sprawiedliwość - 4
- KW Bezpartyjni Samorządowcy - 1
- KW Koalicja Obywatelska - 6
Pozostałe komitety:
- KW Polska Jest Jedna - 7
- KW Ruch Dobrobytu i Pokoju - 9
- KW Polska Liberalna - 8
- KW Normalny Kraj - 10
Państwowa Komisja Wyborcza początkowo zarejestrowała siedem ogólnopolskich komitetów wyborczych. Są to: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy oraz Polska Jest Jedna.
REKLAMA
Oznacza to, że powyższe komitety zebrały podpisy pod listami kandydatów do Sejmu w co najmniej połowie okręgów wyborczych i - zgodnie z Kodeksem wyborczym - spełniły wymóg wystawienia kandydatów w całej Polsce.
Przed losowaniem poinformowano jednak, że komitet Polska Jest Jedna nie będzie miał zarejestrowanych 41 list, gdyż w ustalonym terminie nie złożył skargi na uchwałę PKW dot. odmowy rejestracji listy w jednym z okręgów.
Zobacz także na tvp.info: Wzrostowy trend PiS w sondażach. Eksperci o efektach konwencji i objazdu Tuska
Lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Podpisy były weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzano m.in. ich liczbę oraz to, czy złożyli je wyborcy z danego okręgu. Komisje sprawdzają też, czy na listach kandydatów w wyborach do Sejmu jest odpowiednia liczba kobiet i mężczyzn - co najmniej 35 proc. - oraz czy spełniają oni kryterium wieku. Kandydaci na posłów muszą mieć ukończone 21 lat, na senatorów - 30 lat.
REKLAMA
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
- PKW: jest siódmy ogólnopolski komitet wyborczy w wyborach do Sejmu
- Większość w Sejmie dla PiS. Ekspert o możliwych scenariuszach wyborczych
ng/PR24/fc
REKLAMA