Marszałek Sejmu: zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem
- Bez względu na to, jaki to był czas - wojny, międzywojnia, pokoju - polski żołnierz zawsze był dla nas kimś wyjątkowym. (...) Polski mundur także. Zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Legnicy, gdzie wraz z ministrem obrony narodowej uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
2023-09-17, 16:18
W Legnicy w niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Bolesne rocznice
- Dziś obchodzimy 84. rocznicę - smutną, bolesną, tragiczną napaści sowietów na Polskę, 17 września 1939 roku. Dzisiaj jest Światowy Dzień Sybiraka. Więc czciliśmy pamięć o tych, którzy zostali zamordowani na Wschodzie - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w niedzielę w Legnicy.
- Oddaliśmy honory i hołd polskiemu żołnierzowi, który tak dzielnie na wschodnich rubieżach Polski walczył z sowieckim okupantem - dodała.
Marszałek Sejmu odniosła się także do 30. rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Polski.
REKLAMA
- Właściwie po 48 latach nareszcie Polska była wolna, wolna od sowieckiego wojska. I dziś cieszymy się, że mamy tutaj Wojsko Polskie - podkreśliła Witek. - Bez względu na to, jaki to był czas - wojny, międzywojnia, pokoju - polski żołnierz zawsze był dla nas kimś wyjątkowym. (...) Polski mundur także. Zawsze otaczaliśmy polskich żołnierzy i polski mundur największą czcią i szacunkiem, bo wiedzieliśmy, że to dzięki nim możemy spokojnie spać- dodała.
Posłuchaj
Zobacz także na TVP Info: Marszałek Sejmu w orędziu: Tusk to Lampedusa w Polsce [WIDEO]
Bolesna historia Polski
84 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. Ponad 50 lat później, 16 września 1993 r., wojska rosyjskie opuściły Legnicę, będącą od II wojny światowej siedzibą dowództwa wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce. 18 września 1993 r. ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z warszawskiego Dworca Wschodniego do Rosji. W Polsce pozostała tylko misja wojskowa w liczbie około 30 żołnierzy, która nadzorowała tranzyt wojsk rosyjskich z obszaru byłej NRD do Rosji.
Obecność czerwonoarmistów była jednym z przejawów ograniczonej suwerenności Polski po II wojnie światowej. Kilkadziesiąt tysięcy sowieckich żołnierzy, tworzących tak zwaną Północną Grupę Wojsk Armii Czerwonej, znajdowało się w ponad 70 miejscowościach, zlokalizowanych głównie w zachodniej i północnej części kraju, a dowództwo ulokowano w Legnicy.
REKLAMA
Zobacz na i.pl: „Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna”. Marszałek Sejmu i szef MON na uroczystościach w Legnicy
Posłuchaj
PAP, IAR/kg
REKLAMA
REKLAMA