"Nie pozwolimy na to w Polsce!". Premier Morawiecki reaguje na kryzys migracyjny wywołany przez UE
Wybory 15 października i działania polskiego rządu zdecydują o tym, czy Polska będzie bezpieczna. "Czy będzie to Bezpieczna Przyszłość Polaków PiS czy zalew nielegalnych imigrantów PO!" - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
2023-09-19, 15:15
We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie kryzysu migracyjnego na włoskiej Lampedusie i propozycji dotyczących polityki migracyjnej zgłaszanych przez instytucje Unii Europejskiej wobec masowego napływu nielegalnych migrantów. Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do podjęcia adekwatnych działań ws. zatrzymania nielegalnego napływu osób do UE i rezygnacji z propozycji, które zachęcają nielegalnych migrantów do przybywania do UE - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, który przyjął uchwałę.
Sprzeciw wobec nielegalnej imigracji
"Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i planów Komisji Europejskiej oraz Platformy Obywatelskiej" - napisał premier we wtorek po południu na Facebooku.
Jego zdaniem "Donald Tusk razem z Angelą Merkel realizowali politykę imigracji, której skutkiem są gwałty, rabunki, wojny gangów i płonące przedmieścia Europy". "Nie pozwolimy na to w Polsce!" - podkreślił Morawiecki.
Zobacz także w niezależna.pl: Niemiecki minister oskarża Polskę o „niepełną solidarność” z Ukrainą. „To już szczyt wszystkiego”
"«Wybierzmy tych ludzi - potem okaże się, kim są». Tak, parafrazując słynne słowa posłanki tej partii, można podsumować obietnice PO dotyczące zarówno nielegalnej imigracji, jak i wszystkich innych kwestii" - napisał szef rządu.
"Raz już pokazali, gdzie mają bezpieczeństwo Polaków. Kłamali, kłamią i będą kłamać, byle tylko zdobyć władzę - a potem sprowadzić do Polski tysiące nielegalnych imigrantów" - czytamy.
W ocenie premiera "wybory 15 października i działania polskiego rządu zdecydują o tym, czy Polska będzie bezpieczna". "Czy będzie to Bezpieczna Przyszłość Polaków PiS czy zalew nielegalnych imigrantów PO!" - zaznaczył premier.
Trudny czas dla Włoch
Dla Włoch rok 2023 będzie prawdopodobnie rokiem największej liczby migrantów przybywających drogą morską od 2017 roku. Od początku roku przypłynęło ich ok. 120 tys. w porównaniu z 64 tys. 529 w tym samym okresie 2022 roku i 41 tys. 188 w 2021 roku.
Zobacz także w niezależna.pl: „To jest dokładnie ruska metoda”. Piekarczyk dla Niezależna.pl o ataku ludzi Tuska na Rachonia
W niedzielę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleciała na Lampedusę, aby szukać rozwiązań dla sytuacji kryzysowej w związku z napływem imigrantów z Afryki. Szefowa KE zapowiedziała, że przygotowany zostanie 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch.
- Musimy ustalić kryterium tego, kogo będziemy przyjmować. Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - zapewniła von der Leyen.
Czytaj również:
- Politycy z Niemiec dostrzegli kryzys migracyjny. Krytykują szefową KE i żądają natychmiastowego działania
- Polska sprzeciwia się polityce migracyjnej UE. Wzywa KE do "natychmiastowych działań"
Arkadiusz Mularczyk o sytuacji na Lampedusie: na zapleczu jest Putin
PAP/mm