more_horiz
Wiadomości

Wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród odznaczonych przewodniczący RMN Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 21:00
Siedmiu wybitnych Polaków otrzymało w Warszawie medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród wyróżnionych są m.in. przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i prezes Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia Radio dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.
Wręczono Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wśród odznaczonych przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Wyjątkowe jest to, że stworzyliśmy, m.in. moja generacja, moje pokolenie, stworzyło wolną Polskę
Wręczono Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wśród odznaczonych przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. "Wyjątkowe jest to, że stworzyliśmy, m.in. moja generacja, moje pokolenie, stworzyło wolną Polskę"Foto: PAP/Rafał Guz

Odznaczenie przyznawane przez prezydenta Andrzeja Dudę jest dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa.

Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości odebrali działacze opozycji antykomunistycznej:

  • dziennikarz, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
  • dziennikarz muzyczny, prezes Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia Radio dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz
  • historyk dziejów polskich Żydów doc. Jan Doktór
  • pisarz Wacław Holewiński
  • aktor, scenarzysta Maciej Rayzacher
  • poetka Katarzyna Boruń-Jagodzińska
  • poeta, autor tekstów piosenek Jan Bryłowski

W trakcie uroczystości dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej - Jan Żaryn - powiedział, że wyróżnieni są przedstawicielami różnych zawodów i instytucji.

- Są to artyści, są to naukowcy, także politycy, działacze społeczni, osoby związane z opozycją demokratyczną, działacze Solidarności, Solidarności Walczącej, ale także osoby, które bardzo pięknie wpisały się w dzisiejszą Polskę, już po odzyskaniu niepodległości - dodał Jan Żaryn.

Posłuchaj
00:20 12562380_3.mp3 Jan Żaryn: są to osoby, które bardzo pięknie wpisały się w dzisiejszą Polskę (IAR)

Wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. "Wielki zaszczyt"

Medal otrzymał Przewodniczący Rady Mediów Narodowych - Krzysztof Czabański - dla którego to ważny znak, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce.

- Każde odznaczenie, ono oczywiście jest wyjątkowe, i to, że przyznaje je Pan Prezydent to wielki zaszczyt. Ale wyjątkowe jest to, że stworzyliśmy, m.in. moja generacja, moje pokolenie, stworzyło wolną Polskę. Młodsze pokolenia ją rozbudowują. I miejmy nadzieję, że będzie ona trwała - dodał Krzysztof Czabański.

Posłuchaj
00:21 12562380_2.mp3 Krzysztof Czabański o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości (IAR)

Wśród odznaczonych jest też prezes Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Warszawie Radio dla Ciebie - Tadeusz Deszkiewicz - który powiedział, że wyróżnienie wiele dla niego znaczy.

- Dla mnie to szczególne wydarzenie dlatego, że na honorowym miejscu w moim domu leżą odznaczenia mojego dziadka, Władysława Wisłockiego. I wśród tych odznaczeń jest również odznaczenie z okazji 10-lecia Polski. Historia się powtarza, ale jest to dla mnie takie potwierdzenie ciągłości tradycji patriotycznych mojej rodziny - dodał Tadeusz Deszkiewicz.

Posłuchaj
00:24 12562380_1.mp3 Tadeusz Deszkiewicz: ten Medal to potwierdzenie ciągłości tradycji patriotycznych mojej rodziny (IAR)

***

Medal ma charakter pamiątkowy. Został ustanowiony w 2018 r. i nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 r. Medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości.


IAR/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także