Większość Polaków chce referendum. Zagłosują 4 razy "NIE". Nowy sondaż
Już 15 października, w ogólnokrajowym referendum, Polacy odpowiedzą na fundamentalne dla nich pytania dotyczące polskiej polityki. Jaką decyzję podjęliby dziś? Okazuje się, że ponad połowa wzięłaby udział w głosowaniu.
2023-09-22, 12:32
Badanie dla "Wiadomości" przygotowała pracownia MANDS. Wynika z niego, że gdyby referendum odbyłoby się w tę niedzielę, wzięłoby w nim udział ponad 53 proc. respondentów. Ponad 46 proc. tego nie planuje.
Jeśli chodzi o konkretne pytania – wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym – popiera 4,5 proc. Aż 95 ,5 proc. respondentów nie zgadza się z tym.
Wiek emerytalny, zapora na granicy i relokacja
Podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn popiera ponad 11 procent badanych. Ponad 88 proc. jest przeciw.
Za likwidacją bariery na polsko-białoruskiej granicy jest ponad 6 proc. respondentów. Przeciwko – ponad 93 proc.
REKLAMA
Przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską poparłoby 6 proc. pytanych. Przeciwnych temu jest 94 proc. respondentów.
Czytaj także: w TVP.Info: Premier dla TVP Info o referendum: Jak to jest ważne, najlepiej widać na Lampedusie [WIDEO]
Cztery pytania w referendum. O to rząd zapyta Polaków
W referendum, które odbędzie się 15 października wspólnie z wyborami parlamentarnymi. Polakom zostaną zadane cztery pytania:
- "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
- "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
- "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
- "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sytuacja na Lampedusie pokazuje, jak ważne jest uczestnictwo Polaków w krajowym referendum, które odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Czytaj także w I.pl: Udział w referendum jest obowiązkowy? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin gościem Polskiego Radia:
TVP.Info, PAP/mbl
REKLAMA