Dyrektor Muzeum Historii Polski: chcielibyśmy, aby było to miejsce dialogu

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że nowo otwarte muzeum powinno być miejscem dialogu, zarówno wewnątrz Polski, jak i na skalę międzynarodową. Po 17 latach od powołania gmach muzeum stanął w kompleksie Cytadeli Warszawskiej. Dyrektor podkreślił, że misją MHP jest nie tylko pielęgnowanie przeszłości, ale również przyszłości.

2023-09-28, 14:05

Dyrektor Muzeum Historii Polski: chcielibyśmy, aby było to miejsce dialogu
Otwarcie Muzeum Historii Polski. Dyrektor Kostro: chcielibyśmy, aby było to miejsce dialogu. Foto: youtube.com / Polskie Radio / screen

- Chcielibyśmy, aby to miejsce było przedmiotem naszej dumy; przedmiotem opowieści o naszych wspaniałych osiągnięciach, ale i miejscem dialogu, a czasami także sporu. Chcielibyśmy, żebyśmy byli muzeum, w którym toczy się walka o lepszą Polskę, o lepsze rozumienie historii ,jak i o lepszą przyszłość. Szczególną wagę przywiązujemy do dialogu i dyskusji z tymi narodami, które kiedyś tworzyły Rzeczpospolitą - zaznaczył Robert Kostro.

- Przez długi czas walczyliśmy o lokalizację, o środki finansowe na budowę muzeum. Wreszcie w 2016 r. udało się podpisać umowę z architektami, a w 2018 r. rozpocząć budowę, która trwała 5 lat. To było dla nas niesłychanie ważne, żeby dojść do tego momentu. Nie osiągnęlibyśmy tego bez wsparcia wielu ludzi, darczyńców, ale przede wszystkim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan profesor Piotr Gliński bardzo mocno wspierał powstanie tego muzeum - opowiadał dyrektor MHP.

Nawiązał także do muzealnych eksponatów. - Każdy z tych obiektów jest odrębną historią - czasem jest to historia związana z wybitną postacią historyczną - na przykład papierośnica Ignacego Jana Paderewskiego; pucharek, który otrzymał Aleksander Ładoś od swoich współpracowników albo przybory do pisania emigracyjnego prezydenta Raczyńskiego - dodał Robert Kostro.

Jednocześnie zaprosił do obejrzenia otwieranej dziś wystawy czasowej "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Są na niej między innymi dzieła utracone w czasie II wojny światowej czy odkryte przez archeologów.

REKLAMA

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski powstało na terenie warszawskiej Cytadeli. Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję jutro od godz. 22.00 do północy. Do końca weekendu będzie trwać Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. Po jego zakończeniu - do 10 listopada - Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny.

Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od godz. 10.00 do 18.00 od środy do niedzieli.

Czytaj też na i.pl: Muzeum Historii Polski uroczyście otwarte. Od 29 września 2023 r. będzie dostępne dla zwiedzających

Nowa placówka to 44 tysiące metrów kwadratowych, a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt utworzenia muzeum wyniósł blisko 800 milionów złotych. Całość planowanych kosztów to ponad miliard złotych, z czego część ma być przeznaczone na utworzenie wystawy stałej.

REKLAMA

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Historii Polski: to miejsce powinno być miejscem dialogu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz zapis transmisji z uroczystego otwarcia Muzeum Historii Polski:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej