Prezes PiS punktuje PSL. "Deklarują, że są przeciw przymusowej relokacji, a w PE mówią co innego"

- Nie wierzcie państwo deklaracjom opozycji. Nie wierzcie PSL - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Buska-Zdroju pod hasłem #BezpiecznaPolska. Jak mówił, ludowcy głoszą brak poparcia dla paktu migracyjnego, ale "w Parlamencie Europejskim już nie ośmielają się powiedzieć niczego przeciw".

2023-10-05, 18:53

Prezes PiS punktuje PSL. "Deklarują, że są przeciw przymusowej relokacji, a w PE mówią co innego"
Prezes PiS: nie wierzcie deklaracjom opozycji. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

W Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.

W środę w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Także w środę, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu, odbywała się debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji".

Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) powiedział PAP, że PSL jest przeciwko przymusowej relokacji migrantów. - Nasi europosłowie w europarlamencie głosują przeciw - powiedział, podkreślając, że Polska okazała ogromną solidarność w stosunku do uchodźców wojennych z Ukrainy, których przyjęła do siebie od wybuchu wojny.

Prezes PiS: w PE już nie ośmielają się być przeciw

Podczas czwartkowego spotkania z wyborcami w Busko-Zdroju prezes PiS Jarosław Kaczyński pytał: "Czy któryś z europarlamentarzystów wyszedł i powiedział w Parlamencie Europejskim: Nie, nie zgadzamy się na to?".

Jak dodał, "ani KO, ani PSL tego nie zrobili, mimo że jedni deklarują to mniej zdecydowanie, a PSL - deklarują zdecydowanie, że są przeciw (paktowi migracyjnemu - red.)".

REKLAMA

- Tylko w Parlamencie Europejskim już nie ośmielają się powiedzieć niczego przeciw - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Nie wierzcie opozycji"

Prezes PiS zwrócił także uwagę, że "PSL ma sojusz z grupą Hołowni, w której jest Róża Thun (eurodeputowana wybrana z listy Koalicji Europejskiej, obecnie reprezentująca Polskę 2050 - red.), która jest wręcz fanatyczką tego rodzaju rozwiązań i fanatyczną zwolenniczką tego, żeby Unia Europejska zmieniła się w jedno państwo, realnie zarządzane przez Niemcy".

- Nie wierzcie państwo deklaracjom opozycji. Nie wierzcie PSL - zaapelował Jarosław Kaczyński. - To są ludzie, którzy wykonają w ostatecznym rozrachunku każde polecenie - dodał.

Zwrócił uwagę, że "lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wziął na siebie najgorsze rzeczy, co można usłyszeć na taśmach - czyli podniesienie wieku emerytalnego na wsi dla kobiet o 12 lat i zabór środków z OFE".

REKLAMA

- Jeżeli to zrobili, to również w kwestii migrantów to zrobią. Będą mogli udawać, że mają inne zdanie - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Pakt migracyjny

Tzw. pakt azylowo-migracyjny, to przygotowana przez Komisję Europejską propozycja zmiany obowiązujących przepisów unijnych. Przewiduje ona m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on de facto na tym, że albo kraje przyjmują migrantów, albo muszą płacić ok. 20 tys. euro za każdą osobę. Jak czytamy w tekście propozycji legislacyjnej, "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", ale "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".

"Natomiast minimalna roczna liczba wkładów finansowych zostanie ustalona na 20 tys. euro na relokację. Liczby te można w razie potrzeby zwiększyć, a sytuacje, w których nie przewiduje się potrzeby solidarności w danym roku, również zostaną wzięte pod uwagę" - czytamy w propozycji. 

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński zarzucał partiom opozycyjnym kłamstwa w sprawie przyjęcia migrantów (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia Polacy odpowiedzą w referendum na cztery pytania dotyczące wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji bariery na polsko-białoruskiej granicy i przyjmowaniu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

REKLAMA

Zobacz w Niezalezna.pl: Bruksela chce narzucić przymusową relokację. Prezes PiS: tylko nasza partia nie ugina się pod naciskami

Spotkanie prezesa PiS z mieszkańcami Buska-Zdroju [WIDEO]

ms/IAR, PAP, PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej