"Nie wierzcie opozycji ws. migracji". Prezes PiS: przymusowa relokacja to najgorsza z możliwych decyzji
2023-10-05, 16:33
Przyjęcie paktu migracyjno-azylowego to decyzja "najgorsza z możliwych" - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Buska-Zdroju pod hasłem #BezpiecznaPolska. - Pozostaje tylko jedno: mówić "nie" - mówił. Wskazał, że sprzeciw Polaków wobec relokacji migrantów wyrażony w referendum 15 października byłby dla rządu mocnym argumentem w tej sprawie.
W Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
W środę w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.
Jak dodał, "jeśli chodzi o wielkość relokacji, to liczba 30 tys. osób w jednym akcie relokacji do jednego państwa w razie sytuacji kryzysowej nie jest tą granicą, której nie można przekroczyć".
"Nie" dla przymusowej relokacji migrantów. Prezes PiS: to będzie bardzo mocny argument
A jak dodał, "sytuację kryzysową można w każdej chwili ogłosić". - To przeszło już przez Coreper (Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej). Polska i Węgry były przeciw, trzy państwa wstrzymały się od głosu. Teraz będzie to wyżej w Radzie Europejskiej i wtedy będzie już decyzją, trudno ją będzie zmienić przy pomocy decyzji Rady Europy - poinformował szef PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
Jego zdaniem, "to będzie ten bardzo mocny argument, że nasz naród, suweren powiedział »nie«, a to jest najwyższa władza według naszej konstytucji".
Prezes PiS mówił również, że "politycy Koalicji Obywatelskiej i PSL-u w naszym kraju deklarują, że nie chcą przymusowej relokacji migrantów". - Ale oni mówią to w Polsce. W Brukseli boją się tego powiedzieć. Dlatego nie wierzcie im - oświadczył.
Pytania w referendum
15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
REKLAMA
- Przymusowa relokacja migrantów. Saryusz-Wolski: UE chce ją wprowadzić szybko, zanim Polacy wezmą udział w referendum
- "Przyciągają nielegalną migrację". Ambasador Polski przy UE o zapisach paktu
Zobacz w Niezalezna.pl: Bruksela chce narzucić przymusową relokację. Prezes PiS: tylko nasza partia nie ugina się pod naciskami
ms/IAR, PAP, PR24
REKLAMA