PiS uratował PKP Cargo od prywatyzacji. Sasin: rządy Tuska to okres zwijania państwa
- Gdyby Donaldowi Tuskowi udało się zrealizować plan, to PKP Cargo byłoby dziś firmą w stu procentach prywatną. W żadnym wypadku nie służyłaby obywatelom, polskiemu państwu, nie byłaby tym narzędziem reagowania w sytuacjach kryzysowych - mówił w środę w Jaśle na Podkarpaciu minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
2023-10-11, 18:35
Minister Jacek Sasin odwiedził w środę zakład PKP Cargo w Jaśle, gdzie spotkał się m.in. z załogą.
Podczas konferencji prasowej podkreślił, że losy tego zakładu to przykład tego, "jakim gospodarzem w Polsce byli nasi konkurenci polityczni spod znaku Platformy Obywatelskiej w czasach, kiedy rządzili Polską".
- Te czasy, lata 2007-2015 to dla firm w Polsce i dla bardzo wielu miejscowości w Polsce wyjątkowo ciężki okres. Okres zwijania państwa, zwijania aktywności państwa również w gospodarce, likwidacji i wyprzedaży wielu państwowych firm dotychczas całkiem nieźle funkcjonujących - powiedział.
Sasin przypomniał, że w 2014 roku były plany, by zakład PKP Cargo w Jaśle zlikwidować. - Bo ktoś w Warszawie wpadł na pomysł, że trzeba skoncentrować naprawy taboru kolejowego w ramach PKP tylko w jednej części kraju, na Śląsku. A wszystkie inne zakłady mają zostać zlikwidowane. Nikt nie przejmował się losem ludzi, którzy tutaj pracują, tym że jest to tak ważne miejsce pracy dla Jasła i powiatu. Zakład został skazany na zagładę, na szczęście przyszedł rok 2015 i zwycięstwo PiS w wyborach i udało się zakład uratować - mówił minister.
REKLAMA
Jacek Sasin zapowiedział rozwój zakładu w Jaśle i tworzenie nowych miejsc pracy. Podał, że w przyszłym roku o 30 proc. więcej taboru będzie naprawianego w jasielskim zakładzie. Polityk przypomniał, że poprzednicy wprowadzili PKP Cargo na giełdę.
- Zrobili to tylko po to, żeby tę firmę sprzedać. Po wprowadzeniu na giełdę rozpoczęło się wyprzedawanie akcji poprzez giełdę. Wyprzedanych został ponad 48 proc. udziałów Skarbu Państwa w tej spółce. Zostało jedynie 33 proc. udziałów SP - powiedział.
PKP Cargo jest spółką strategiczną
Minister podkreślił, że PKP Cargo jest spółką strategiczną, która dostarcza m.in. paliwo do elektrowni, a wcześniej dostarczyła w głąb kraju węgiel importowany do portów bałtyckich oraz rozwoziła zboże ukraińskie w czasie kryzysu.
- Praktyki wyprzedaży polskich, strategicznych firm nie mogą wrócić - podkreślił Jacek Sasin. - Gdyby Donaldowi Tuskowi udało się zrealizować plan to PKP Cargo byłoby firmą w stu procentach prywatną. W żadnym wypadku nie służyłaby obywatelom, polskiemu państwu, nie byłaby tym narzędziem reagowania w sytuacjach kryzysowych - przypomniał. Jego zdaniem polityka poprzedników miała doprowadzić do tego, że Polska wschodnia nie miała się rozwijać, a ludzie mieli stąd wyjeżdżać "szukając lepszego życia za granicą".
REKLAMA
- Dzisiaj mogę powiedzieć, że ta część kraju ma dobre perspektywy. Zmienia się nie do poznania - zwrócił uwagę. Minister przekonywał, że w obecnych czasach będą się liczyły tylko silne państwa. Do tego, jak dodał, potrzebna jest silna gospodarka i spółki Skarbu Państwa, które są "kołem zamachowym każdej gospodarki".
- Premier Morawiecki wręczył Tuskowi 2 zł od pani Danuty z Kraśnika. Zobacz nagranie
- Wyborcy Zjednoczonej Prawicy wskazali kolejny raz Morawieckiego jako premiera. Opozycja mocno podzielona
- Debata w TVP. Morawiecki: nie pozwolimy Tuskowi zawiesić na Polsce tabliczki "Na sprzedaż
PiS stawia na na obronę polskiego majątku narodowego
- Dlatego moja formacja stawia tak mocno na obronę polskiego majątku narodowego, bo jeśli chcemy być wolni we własnym kraju to musimy mieć swoją własność - podkreślił Sasin, w którego ocenie wszystkie rządy po 1989 r. chciały doprowadzić do tego, że Polacy mieli być tanią siłą roboczą, a Polska "miała być eldorado dla obcego kapitału".
- My mamy kompletnie inny pomysł na Polskę. Mamy pomysł na Polskę, która ma swoją własność, może zaoferować godne życie, pracę bez konieczności emigracji. Chcemy inwestować w wielkie spółki Skarbu Państwa, które inwestują w Polski rozwój, budują wielkie firmy - Orlen, Azoty, spółki energetyczne, PKP Cargo. Dzisiaj korzystamy z tego, że mamy te firmy polskie, że jeszcze nie zdążyli ich wyprzedać - podkreślał Sasin.
REKLAMA
Dodał, że ważne jest, aby zabezpieczyć możliwość wyprzedaży majątku Skarbu Państwa i zachęcał do głosowania w referendum, które dotyczy m.in. tej kwestii.
Zobacz i.pl: Wpuszczanie do Polski rosyjskiego kapitału? Tak chciał robić Tusk. NOWY SPOT
- Nie ustaniemy w polityce wspierania Polski lokalnej, ludzi tutaj mieszkających. Nie ustaniemy w polityce obrony polskiej własności, polskiej gospodarki, bo my Polacy jesteśmy dumnym narodem, chcemy żyć tutaj w Polsce, chcemy żyć na godnym poziomie i mamy dzisiaj taką szansę - zadeklarował polityk PiS.
Zobacz także na TVP info: „Nakłady wzrosły o 25 mld zł w ciągu 8 lat”. Sasin o wsparciu osób niepełnosprawnych
REKLAMA
Minister Maląg: w 2027 r. przeciętne wynagrodzenie wyniesie 10 tys. zł
PAP/kg
REKLAMA