Przewodniczący PKW: w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji

2023-10-15, 15:39

Przewodniczący PKW: w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji
Sylwester Marciniak nt. pytań komisji obwodowych o wydanie kart referendalnych: w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji. Foto: PAP/Rafał Guz

Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

W mediach społecznościowych w niedzielę pojawiły się wpisy o tym, że wyborcy są pytani przez członków komisji, czy chcą dostać kartę do głosowania w referendum. Informacje o takich zdarzeniach przekazują okręgowe komisje w wielu rejonach Polski i delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

"Ograniczono nieprawidłowe działania komisji"

PKW podkreśliła w komunikacie, że komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać. Mówił o tym podczas konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

PKW zwróciła się do okręgowych komisji wyborczych, a one z kolei, jeżeli mają konkretne sygnały, od razu informują, że ten sposób działania jest nieprawidłowy. Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji - powiedział.

Posłuchaj

Przewodniczący PKW o pytaniach komisji obwodowych o wydanie kart referendalnych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Szefowa KBW: niezwłocznie przekazano informacje do delegatur

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wyjaśniła, że PKW nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z ponad trzydziestoma tysiącami obwodów. - Ale tak te struktury są ustanowione, że gminy przekazują stanowisko PKW - dodała. Wyjaśniła, że robią to, dzwoniąc bądź wysyłając SMS-y.

Podkreśliła, że nie jest prawdą, iż problem został zauważony dopiero teraz. - W kodeksie wyborczym jest sformułowanie, że komisje wyborcze wydają wyborcy karty. W naszych wytycznych jest wprost zapisane, że wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, do Senatu i w referendum. Komisje były tak szkolone, tak jest w wytycznych. Szkolenia są obowiązkowe - zaznaczyła.

- Ponieważ skala jest bardzo duża, nie ma możliwości odwołania członków wszystkich komisji. Jeżeli jakaś z komisji albo jej poszczególni członkowie np. nieprawidłowo wypełniają swoje obowiązki, to jednym ze sposobów postępowania jest zmiana składu takiej komisji. W tym wypadku nie ma takiej możliwości, bo skala jest bardzo duża. W związku z tym to, co PKW mogła zrobić, to natychmiast przekazać informacje i one niezwłocznie zostały przekazane do wszystkich delegatur, potem do gmin i do obwodów - podkreśliła.

Wybory 2023. Cisza wyborcza do 21

Głosowanie potrwa do godziny 21. Do chwili zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza i referendalna.

O godzinie 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów oraz biorą udział w referendum ogólnokrajowym. Kolejną konferencję prasową Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą wyborów zaplanowano na godzinę 18.30 i 22.

Zobacz na portalu wPolityce.pl: Nasz dziennikarz miał problem z pobraniem karty referendalnej! Jak tłumaczyła się komisja wyborcza w Warszawie?

ms, PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej