Wybory w Polsce. Pewne wyniki z niektórych okręgów senackich

Znane są już pewne wyniki wyborów z niektórych okręgów w wyborach do Senatu. W wyższej izbie parlamentu zasiądą m.in. obecny jej marszałek Tomasz Grodzki z PO, były lider tego ugrupowania Grzegorz Schetyna czy też zdobywający mandat senatorski już po raz szósty Bogdan Borusewicz. 

2023-10-16, 17:00

Wybory w Polsce. Pewne wyniki z niektórych okręgów senackich
Znane są już pewne wyniki z niektórych okręgów senackich. Foto: PAP/Valdemar Doveiko, Schitterstock/Katarzyna Uroda

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że po otrzymaniu wyników z ponad 70 procent (70,66%) obwodowych komisji wyborczych Prawo i Sprawiedliwość ma 37,35 procent, zaś Koalicja Obywatelska 28,76 procent z oddanych tam głosów. Z kolei Trzecia Droga ma 14,45 procent, Lewica - 8,29 procent, a Konfederacja - 7,27 procent. Frekwencja w obwodach, z których spłynęły dane wyniosła 73,01 procent.

Znane są też wyniki referendum z 70,98 procent obwodów. Częściowa frekwencja w referendum w obwodach, z których spłynęły dane, wyniosła 42,11 procent. Do stwierdzenia, czy referendum jest wiążące, jest potrzebna frekwencja powyżej 50 procent.

Według ostatecznych wyników sondażowych IPSOS z 90 procent komisji, wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,1 procent, co może przełożyć się na 196 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska zdobyła 31 procent i 158 mandatów, Trzecia Droga - 14 procent i 61 mandatów, Lewica 8,6 procent i 30 mandatów.

W sumie partie do tej pory opozycyjne, deklarujące chęć utworzenia wspólnego rządu, zdobyły 53,6 procent głosów. Konfederacja według badania zdobyła 6,8 procent i 15 mandatów. Frekwencja przekroczyła 73 procent.

REKLAMA

Pewne wyniki wyborów z niektórych okręgów senackich

Pewne są już wyniki w części okręgów senackich. Do Senatu wejdzie między innymi obecny marszałek izby Tomasz Grodzki i dawny lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Startująca z paktu senackiego obecna poseł Magdelana Biejat również uzyskała mandat. Nowymi senatorami opozycji zostaną między innymi były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także byli posłowie PO: Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski i Tomasz Lenz.

Wśród opozycyjnych senatorów miejsca utrzymają między innymi Jerzy Fedorowicz, Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, który do Senatu dostał się szósty raz, a także Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, były minister obrony Bogdan Klich, Barbara Zdrojewska, Ryszard Bober, Artur Dunin i Wojciech Konieczny. W Senacie ponownie znalazł się też popierany przez stronę opozycyjną niezależny senator i były prezes NIK - Krzysztof Kwiatkowski.

Wiadomo już, że na kolejną kadencję w izbie wyższej pozostaną senatorzy Prawa i Sprawiedliwości: Jan Hamerski, obecny wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a także Wiktor Durlak, Stanisław Gogacz, Mieczysław Golba, Alicja Zając, Zdzisław Pupa, Ryszard Majer, Kazimierz Wiatr, Przemysław Błaszczyk, Grzegorz Czelej i Janina Sagatowska, która senatorką będzie po raz szósty. Senackim debiutantem z PiS został starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski.

Czytaj także:

IAR/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej