Wybory parlamentarne 2023. Tak wygląda podział mandatów w Sejmie

2023-10-17, 09:49

Wybory parlamentarne 2023. Tak wygląda podział mandatów w Sejmie
Podział mandatów w Sejmie. Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do Sejmu. Partię Jarosława Kaczyńskiego poparły 7 milionów 640 tysięcy 854 osoby, czyli 35,38 procent głosujących. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 procent, czyli 6 milionów 629 tysięcy 402 głosujących. Na Trzecią Drogę zagłosowało 14,40 procent wyborców czyli 3 miliony 110 tysięcy 670 osób. Lewica zdobyła 1 milion 859 tysięcy 18 głosów czyli 8,61 procent. Jako ostatnia do Sejmu wchodzi Konfederacja z poparciem 7,16 procent - 1 miliona 547 tysięcy 364 osób.

Dwa ogólnopolskie komitety wyborcze - Bezpartyjni Samorządowcy i Polska Jest Jedna - nie przekroczyły progu wyborczego i nie dostały się do Sejmu. Otrzymały one odpowiednio 401 tysięcy 54 głosy - 1,86 procent i 351 99 głosów - 1,63 procent.

Po przeliczeniu głosów na mandaty wynika, że najwięcej posłów do Sejmu wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość. W ławach zasiądzie 194 posłów startujących z list partii dotychczas rządzącej.

Drugą najsilniejszą formacją w parlamencie będzie Koalicja Obywatelska. Sojusz pod przywództwem Donalda Tuska będzie miał 157 posłów.

Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego wprowadzi 65 posłów do Sejmu. Lewica będzie miała 26 mandatów.

Konfederacja tymczasem wprowadzi do Sejmu 18 posłów. Prawicowa partia tym samym będzie w stanie utworzyć klub parlamentarny, czego nie mogła zrobić w poprzedniej kadencji.

Rekordowa frekwencja 

Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła ponad 74 procent - wynika z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą z 31 497 obwodów głosowania. Frekwencja w wyborach do Sejmu - 74,38 procent, a do Senatu - 74,31 procent.

Najwyższą frekwencję - ponad 90 procent - zanotowano w gminie Klwów w województwie mazowieckim. Z kolei najniższą - nieco ponad 50 procent - w gminie Bolesław w województwie małopolskim. Województwa z najwyższą frekwencją to mazowieckie, łódzkie i wielkopolskie. Spośród dużych miast najwyższą frekwencję zanotowano w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

W sumie w wyborach do Sejmu oddano 20 milionów 848 tysięcy 228 głosów ważnych na 28 milionów 896 tysięcy 086 osób uprawnionych do głosowania.

Jak przeliczane są głosy na mandaty?

W wyborach do Sejmu obowiązują progi wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów. W podziale mandatów uczestniczą też komitety wyborcze wyborców zrzeszone w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.

Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę d’Hondta. Zgodnie z tą metodą, liczbę głosów ważnych oddanych łącznie na listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych dzieli się kolejno przez: 1; 2; 3; 4 i dalsze, kolejne liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób wyników da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między te listy w okręgu.

Następnie, każdej liście przyznaje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada mu liczb kolejno największych. Wybory wygrywa komitet, który uzyska najwięcej mandatów. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów.

Kto otrzyma misję sformowania rządu? Prezydencka minister przypomina o "ugruntowanej tradycji"

IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej