Głosowanie ws. traktatów UE, odejścia od weta. Przydacz: próby dominacji, które będą rozbijać projekt europejski
2023-10-25, 08:33
- O sprawiedliwą UE trzeba walczyć - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz, pytany o głosowanie ws. traktatów UE. Jak zaznaczył, "próby dominacji, a do tego sprowadza się chęć odejścia od prawa weta, będą służyły rozbiciu projektu europejskiego".
- Prezydent uważa, że pokolenia Polaków walczyły o swoje państwo, suwerenność, jasnym jest, że chcieliśmy być częścią UE i będziemy jej częścią. Jednak o sprawiedliwą UE trzeba walczyć - dodał. Jak zaznaczył, "próby dominacji, a do tego sprowadza się chęć odejścia od prawa weta, będą służyły rozbiciu projektu europejskiego".
Uzgodnienie tekstu raportu w Komisji Spraw Konstytucyjnych przez przedstawicieli frakcji, które nominalnie mają większość w PE, nie oznacza jeszcze, że uzyska on poparcie większości eurodeputowanych.
REKLAMA
Gdyby jednak PE przyjął raport, to trafi on do Rady UE, a następnie na szczyt Rady Europejskiej. Wówczas to od unijnych przywódców będzie zależało, czy zwołają konwent składający się z szefów państw i rządów, przedstawicieli parlamentów krajowych, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Treść dokumentu
Treść dokumentu zawierającego propozycje zmian traktatowych została uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i komunistyczną Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej i o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności (weta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, i masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art. 3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art. 4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
Frakcje, które odpowiadają za powstanie dokumentu, chcą uruchomić procedurę zmiany traktatów UE, poprzez ew. zwołanie Konwentu i potem Konferencji Międzyrządowej ws. zmiany traktatów UE.
***
REKLAMA
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Jankowski
REKLAMA
Gość: Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 7.15
Jedynka/IAR/PAP/in./ agkm
REKLAMA
REKLAMA