Nowe technologie w medycynie. Prezes NFZ: operacje przy użyciu robotów w kilkudziesięciu ośrodkach
Półtora roku temu w Polsce nastąpił ogromny przełom w wykonywaniu u chorych operacji przy użyciu robotów. Obecnie takie operacje wykonują 33 ośrodki w całej Polsce. Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się seminarium na ten temat.
2023-10-25, 20:05
W kwietniu ubiegłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął refundację pierwszej operacji w urologii - prostatektomii radykalnej. Od września tego roku do refundacji weszły zabiegi chirurgiczne oraz ginekologiczne. - Rozszerzamy finansowanie o leczenie chirurgiczne raka błony macicy oraz raka jelita grubego. Myślę, że to pierwsze kroki w rozwoju chirurgii robotowej w naszym kraju - podkreślił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Potrzebna jest refundacja kolejnych zabiegów
Kierownik Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Piotr Radziszewski zaznaczył, że w urologii jest refundowana tylko jedna procedura wykonywana przy użyciu robota - prostatektomia radykalna. Według profesora potrzebna jest refundacja innych zabiegów.
- To czego nam brakuje to operacje nerki i operacje pęcherza, które są wykonywane przy użyciu robota w innych krajach - dodał prof. Radziszewski.
- "Medycyna opiera się na zwierzętach". Czy jest szansa, że to się zmieni?
- Wypalenie zawodowe - czym się objawia i jak sobie z nim radzić?
- Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?
W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na wykonanie blisko 2130 operacji robotowych prawie 60 milionów złotych. Natomiast w bieżącym roku, przez pierwsze sześć miesięcy na ponad 2450 zabiegów wydano niemal 72 miliony złotych.
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/kg
REKLAMA