Wszystkich Świętych. 49. kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie dobiegła końca

Zakończyła się dwudniowa kwesta na rzecz renowacji zabytkowych pomników na warszawskich Starych Powązkach. W zbiórce wzięło udział około 350 wolontariuszy, wśród nich znani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury. Od niemal pół wieku kwesta ma ten sam cel - ratowanie zabytkowych nagrobków.

2023-11-01, 20:30

Wszystkich Świętych. 49. kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie dobiegła końca
Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Jerzy Kisielewski w drugim dniu kwesty na Starych Powązkach w Warszawie, 1 bm.Foto: PAP/Paweł Supernak

Na warszawskich Starych Powązkach wieczorem wciąż były tłumy ludzi odwiedzających groby swoich bliskich, ale też składających znicze na mogiłach ulubionych aktorów, pisarzy czy filmowców. Nekropolia po zmroku, rozświetlona niezliczoną ilością zniczy przyciąga niepowtarzalną atmosferą. Spacer wśród rozedrganych płomieni i cieni nagrobków skłania do refleksji i zadumy.

Posłuchaj

Stare Powązki wieczorem. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Wizyta na cmentarzu była też okazją do tego, aby wrzucić do skrzynki pieniądze na ratowanie powązkowskich zabytków. 

W Dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie od wczesnych godzin porannych trwała kwesta na ten cel. 

Wśród kilkuset osób, które kwestowały byli m.in. artyści teatralni i filmowi, dziennikarze, publicyści, samorządowcy, a także młodzież licealna i akademicka. Po raz kolejny z puszką na Powązkach stanęła "weteranka" Maja Komorowska. Debiutowała w tej roli śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska.

REKLAMA

Posłuchaj

Koniec kwesty na Starych Powązkach. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Warszawa. Kwesta na Powązkach

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku kwestowało razem niemal 350 osób. Byli wśród nich uczestnicy pierwszej kwesty z 1975 r. między innymi Maja Komorowska, Damian Damięcki, Jerzy Kisielewski i Olgierd Łukaszewicz.

- Ta tradycja dbania o Stare Powązki ma już prawie pół wieku. Zapoczątkował ją Jerzy Waldorff. Panuje tu atmosfera niezwykła, a w kwestę włączają się nie tylko sami aktorzy, ale i całe ich rodziny, jak na przykład Damięccy - powiedział kwestujący na cmentarzu dziennikarz radiowy i telewizyjny Jerzy Kisielewski.

Jego zdaniem, Powązki, oprócz tego, że są nekropolią, to są również "galerią polskiej rzeźby w pełnym tego słowa znaczeniu". Dodał, że kwestują już coraz młodsze osoby, co wskazuje "na niesłabnącą wrażliwość".

Posłuchaj

Warszawiacy i turyści odwiedzają Stare Powązki (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Prace renowacyjne

Spacerując cmentarnymi alejkami można zauważyć, że niektóre groby i pomniki przykryte są brezentem, co oznacza, że właśnie trwają przy nich prace renowacyjne.

REKLAMA

- Uważam, że akcja kwestowania na szczególne znaczenie i szczytny cel. Można zobaczyć ile do tej pory pomników, czy grobowców udało się uratować, one by bez naszej pomocy nie przetrwały - podkreśliła pani Karolina, mieszkanka Warszawy, która przyjechała odwiedzić grób swojej prababci.

W ciągu 49 lat z pieniędzy zebranych podczas kwestowania przeprowadzono łącznie niemal 1600 prac konserwatorskich zabytkowych grobów. W minionym roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. W bieżącym roku odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych. Na rok 2024 zaplanowano wykonanie renowacji 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.

Czytaj też:

PAP/IAR/mn/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej