Prymas Polski: nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią, trzeba nam wiary

2023-11-01, 18:45

Prymas Polski: nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią, trzeba nam wiary
Przy grobach naszych bliskich zmarłych modlimy się za nich, dziękując za ich życie i wierząc, że Bóg wyzwoli ich z więzów śmierci - powiedział w homilii prymas. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

- Nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią. Trzeba nam wiary, aby powtórzyć, że i my oczekujemy wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie - powiedział w środę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył na miejskim cmentarzu św. Piotra i Pawła mszy w uroczystość Wszystkich Świętych.

- Przy grobach naszych bliskich zmarłych modlimy się za nich, dziękując za ich życie i wierząc, że Bóg wyzwoli ich z więzów śmierci. Da im udział w radościach raju ze swoimi świętymi. Może właśnie dlatego Kościół poprzedza jutrzejszy dzień modlitwy za zmarłych właśnie dzisiejszą uroczystością Wszystkich Świętych. A my tutaj, uprzedzając już ten dzień i modląc się teraz za naszych zmarłych, wpatrujemy się w niebo, widząc oczyma wiary - jak nam zapowiadała Księga Apokalipsy - wielki tłum, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem - powiedział prymas.

Jak dodał Kościół łącząc te dni pragnie przypomnieć, że nasze życie nie kończy się na cmentarzu.

- Nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią. Owszem, tutaj na ziemi życie przemija, jak przemija postać tego świata, ale wszyscy przecież żyjemy - jak przypomniał nam kiedyś papież Franciszek - w oczekiwaniu, w nadziei, że i my pewnego dnia usłyszymy te słowa Jezusa: pójdziecie, błogosławieni Ojca mojego - powiedział abp Polak.

"Wiara to przede wszystkim nasze ludzkie życie"

Metropolita gnieźnieński zauważył, że przyjście na cmentarz i wspólna modlitwa za zmarłych nie są po to, aby nas oswoić z myślą o śmierci.

- Myśląc o śmierci jesteśmy na swoistej grani wiary. Trzeba nam wiary, aby powtórzyć, że i my oczekujemy wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie. Wiara to nie są jednak tylko nasze słowa i deklaracje. Wiara to przede wszystkim nasze ludzkie życie, konkretne oczekiwania i nadzieje. Wiara, to dążenie do tego, co w życiu istotne, co prawdziwie się liczy, co nas wewnętrznie buduje, co nas skłania do podejmowania codziennych wyzwań z ufnością, że Bóg jest z nami, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i że ci, którzy w Nim umierają, z Nim też żyć będą na wieki - powiedział.

Metropolita gnieźnieński powiedział też, że wiara to także wspólna droga z tymi, którzy poprzedzili nas już w drodze do nieba; z którymi i dla których także w tym roku jesteśmy na cmentarzach.

Czytaj również:

PAP/mm

Polecane

Wróć do strony głównej