Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.

2023-11-01, 16:21

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego
W tym roku polscy dyplomaci w ciągu ośmiu dni odwiedzili 56 miejsc na dziesięciu trasach. Zapalili również znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Foto: PAP/Jerzy Undro

- Dzisiejsza uroczystość zakończyła naszą akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej i zapalania zniczy - powiedziała Irmina Szmalec, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Wilnie.

Wilno. Polscy dyplomaci zapalili znicze

W tym roku polscy dyplomaci w ciągu ośmiu dni odwiedzili 56 miejsc na dziesięciu trasach.

- Najdłuższa trasa liczyła ponad 400 km. Dotarliśmy aż do Druskiennik i Kopciowa, do grobu Emilii Plater, bohaterki powstania listopadowego, postaci bardzo symbolicznej dla Polski i Litwy - wskazała konsul.

W ramach akcji polscy dyplomaci zapalili znicze i złożyli kwiaty m.in. przy pomniku powstańców listopadowych w Górnych Ponarach, upamiętniającym bitwę o Wilno, jaką stoczyły oddziały polsko-litewskie z rosyjskimi w czerwcu 1831 roku.

REKLAMA

Oddano hołd tysiącom osób zamordowanych w lesie ponarskim w czasie II wojny światowej przez oddziały SS i kolaborującej z Niemcami litewskiej policji. Zapalono znicze na grobach polskich żołnierzy rozsianych na Wileńszczyźnie.

"Światełko dla Rossy"

W środę zapalenie zniczy w mauzoleum marszałka Piłsudskiego zainaugurowało społeczną akcję zapalania zniczy na grobach najstarszej wileńskiej nekropolii, na Rossie. Przez kilka godzin harcerze, młodzież szkolna, wileńscy przewodnicy, wszyscy chętni rozstawili tysiące światełek pamięci.

- Jest to niezwykle ważna i niezbędna akcja – ocenia konsul Szmalec. - W takich właśnie działaniach przekazywana jest pamięć następnym pokoleniom.

Według Dariusza Żyborta, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, organizacji będącej inicjatorem i organizatorem akcji "Światełko dla Rossy", na najstarszej wileńskiej nekropolii zapalono około 10 tys. zniczy. Trzy tysiące zapalono na wileńskim Cmentarzu Bernardyńskim, 1,5 tys. zniczy zapalono na Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojenna na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

REKLAMA

Czytaj również: 

Jan Matejko i Stańczyk. Co mistrz chciał przekazać w swoim programowym dziele?

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej