O. Stanisław Tasiemski: wszyscy jesteśmy powołani do świętości
- Świętości nie trzeba szukać z lupą, jest normalnym życiem chrześcijanina, które czasami przechodzi przez różne przeciwności. Za tych, których spotkaliśmy, a jesteśmy wewnętrznie przekonani o ich świętości, dziękujemy dziś Panu Bogu - mówił w Polskim Radiu dominikanin, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej o. Stanisław Tasiemski.
2023-11-01, 14:20
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dziś wspominamy wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. Świętość jest bowiem powołaniem każdej osoby ochrzczonej. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Kościół jest pokorny. - Nie jesteśmy na tyle mądrzy, aby powiedzieć, kto jest święty, a kto nie. To wie tylko Pan Bóg. Towarzyszy nam natomiast przeczucie, że świętych jest więcej niż ci, których znamy z imienia. W gruncie rzeczy każdy z nas jest powołany do świętości. Świętości nie trzeba szukać z lupą, jest normalnym życiem chrześcijanina, które czasami przechodzi przez różne przeciwności, bywa odrzucana przez innych. Za tych, których spotkaliśmy, a jesteśmy wewnętrznie przekonani o ich świętości, dziękujemy dziś Panu Bogu - powiedział o. Stanisław Tasiemski.
Posłuchaj
Nawiedzanie grobów
Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.
W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga" oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: o. Stanisław Tasiemski (dominikanin, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej)
REKLAMA
Data emisji: 1.11.2023
Godzina emisji: 13.09
PR24
REKLAMA