Dziś Dzień Zaduszny. "To czas szczególnej modlitwy za dusze czyśćcowe"

W czwartek 2 listopada Kościół katolicki obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, potocznie nazywane Dniem Zadusznym lub Zaduszkami. Tradycyjnie tego dnia odwiedzamy groby bliskich, składamy kwiaty, zapalamy znicze.

2023-11-02, 06:00

Dziś Dzień Zaduszny. "To czas szczególnej modlitwy za dusze czyśćcowe"
Dzień Zaduszny jest czasem szczególnej modlitwy za zmarłych. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zaduszki to czas szczególnej modlitwy o zbawienie dla tych, którzy odeszli i przebywają w czyśćcu. Nazywany "przedsionkiem nieba" jest wyrazem Bożego miłosierdzia, ponieważ przygotowuje ich do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie.

Bp Artur Miziński: modlimy się za zmarłych

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński zwrócił uwagę, że Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych to szczególny dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

- Wymiarem naszej pobożności jest modlitwa za zmarłych, za których możemy zyskiwać odpusty - dodał. - Ta wymiana duchowa jest dla nas, pielgrzymów na ziemi, bardzo istotna - zaznaczył.

Ks. Bartosz Pikul: dzień wielkiego wołania Kościoła

Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul powiedział z kolei, że Dzień Zaduszny jest dniem szczególnej modlitwy i nabożeństw wypominkowych. Dla chrześcijan to dzień modlitw za wierzących w Chrystusa, którzy odeszli, a teraz przebywają w czyśćcu.

REKLAMA

Ksiądz Bartosz Pikul przypomniał, że po śmierci jest czas oczyszczenia dla tych, którzy umarli nieprzygotowani oraz czas naszej modlitwy za nich, aby mogli być zbawieni. - Drugiego listopada od wszystkich świętych kierujemy oczy do tych, którzy zmarli i oczekują wejścia do nieba, ale jeszcze mają jakąś przeszkodę - wyjaśniał duchowny.

Dzień Zaduszny to dzień modlitwy za nich - wielkiego wołania Kościoła. - Wierzymy w tajemnicę Świętych Obcowania, czyli tajemnicę jedności, która istnieje między nami żyjącymi - Kościołem pielgrzymującym tu na ziemi a tymi, którzy zmarli. Wzajemnie możemy sobie pomagać. Nasze modlitwy pomagają im zjednoczyć się z Panem Bogiem - powiedział ksiądz Bartosz Pikul.

Posłuchaj

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że jest to szczególny dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Ksiądz Bartosz Pikul przypomniał, że po śmierci jest czas oczyszczenia dla tych, którzy umarli nieprzygotowani oraz czas naszej modlitwy za nich, aby mogli być zbawieni (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zaduszki katyńskie

Z kolei na Jasnej Górze odbędą się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość połączona będzie z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu".

Wydarzenie organizowane jest od 14 lat. Konkurs ma wymiar ponadczasowy - ma budować na prawdzie. A publikacja, która będzie prezentowana podczas Zaduszek, to forma popularyzacji wiedzy o sowieckiej zbrodni wśród młodzieży oraz kształtowanie umiejętności dochodzenia do prawdy.

REKLAMA

Zaduszki Katyńskie połączone z promocją publikacji rozpoczną się o godzinie 11.00 w Bastionie świętej Barbary - w miejscu upamiętniającym "Golgotę Wschodu". Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert "Katyń - Historia mówi przez pokolenia".

Posłuchaj

Wydarzenie organizowane jest od 14 lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską, która podkreśliła, że konkurs ma wymiar ponadczasowy - ma budować na prawdzie (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

- Publikacja, która będzie prezentowana podczas Zaduszek, to forma popularyzacji wiedzy o sowieckiej zbrodni wśród młodzieży, ale to też kształtowanie umiejętności dochodzenia do prawdy - dodała europoseł Wiśniewska (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Zaduszki w Kościele katolickim obchodzimy od końca X wieku

Zaduszki przypominają o modlitwie do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o skuteczności modlitwy wstawienniczej i dniem nadziei na życie wieczne.

Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem, sięga czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za tych, którzy odeszli z tego świata, znajdują się już w Starym Testamencie.

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w 998 roku opat Odylon z opactwa Cluny we Francji, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modlitw za dusze zmarłych - stąd nazwa "Zaduszki" - wyznaczył pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych.

REKLAMA

W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. Początkowo we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech, później w innych krajach. W Polsce Dzień Zaduszny obchodzono w XII stuleciu, a z końcem XV tradycja była już znana w całym kraju.

Czytaj również:

Trzy msze w Dzień Zaduszny

W 1915 roku papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów, zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji przyjętej od wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i w intencji papieża. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać, "zanosząc prośby przed tron Boży".

REKLAMA

W Kościele istnieje tradycja nabożeństw za dusze czyśćcowe, między innymi znane są Msze święte gregoriańskie, odprawiane codziennie przez 30 dni. W Polsce pod koniec XIX wieku powstało Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez błogosławionego ojca Honorata Koźmińskiego. Kapucyn został beatyfikowany w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II.

Czytaj również:

Można uzyskać odpust zupełny

Zaduszki związane są z szeregiem zwyczajów, które tylko w części mają ustalone i uzasadnione pochodzenie. Na przykład tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Ogień miał ogrzewać błąkające się po ziemi dusze zmarłych.

Z okazji Dnia Zadusznego papież Franciszek odprawi na Rome War Cementary mszę świętą w intencji wszystkich wiernych zmarłych. Rome War Cementary to cmentarz wojskowy w Rzymie. Spoczywają na nim żołnierze z państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, polegli lub zmarli we Włoszech w czasie II wojny światowe.

REKLAMA


Za nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące pod zwykłymi warunkami. Są nimi: spowiedź sakramentalna, przyjęcie tego dnia Komunii świętej, odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego, brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu.

Zobacz także na PAP.pl: Jerzy Kisielewski: warszawskie Powązki to wielka księga historii Polski

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej