Zniszczony przez Niemców, odbudowany po wojnie. 98. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza
O godzinie 13.00 odbędzie się uroczysty apel z okazji 98. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Apel połączony będzie ze złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów.
2023-11-02, 06:05
Apel z okazji 98. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza
Po ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza szef UdSKiOR złoży wiązankę kwiatów pod tablicą znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, poświęconą pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej - symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza.
To ona 29 października 1925 roku dokonała wyboru ciała jednego z trzech bezimiennych obrońców Lwowa celem pochowania go w grobowcu pod arkadami Pałacu Saskiego w Warszawie.
Zniszczony przez Niemców, odbudowany po wojnie
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Choć Pałac został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, uszkodzeniu uległ także sam grobowiec, jednocześnie część kolumnady, pod którą się znajdował, ocalała.
Już w 1946 roku Grób Nieznanego Żołnierza został wyremontowany i ponownie odsłonięty. Do dziś jest to jedno z najważniejszych miejsc upamiętniających bohaterstwo polskiego żołnierza. Płonie przed nim wieczny znicz, a żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią przed nim wartę honorową.
REKLAMA
Podczas największych świąt państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywają się często główne uroczystości, połączone z uroczystą zmianą warty, dokonywaną przez żołnierzy i funkcjonariuszy różnych rodzajów sił zbrojnych i służb mundurowych.
- Prof. Szwagrzyk: w Dniu Wszystkich Świętych pamięć o polskich ofiarach jest naszym obowiązkiem
- Konsul generalny RP w Rosji: zwolennicy Putina próbowali przerwać modlitwę na cmentarzu ofiar stalinowskich represji
IAR/jmo
REKLAMA