TK: wynagrodzenie sędziów niezgodne z konstytucją. Chodzi o zasady ustawy okołobudżetowej na 2023 r.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że "zasady wynagradzania sędziów, określone w ustawie okołobudżetowej na 2023 r., są niezgodne z konstytucją". Zakwestionowane przepisy odnoszą się także do sędziów SN i TK.   

2023-11-08, 14:38

TK: wynagrodzenie sędziów niezgodne z konstytucją. Chodzi o zasady ustawy okołobudżetowej na 2023 r.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że zasady wynagrodzeń sędziów z ustawy okołobudżetowej -są niekonstytucyjne . Foto: X/VTK_GOV_PL

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę składzie pięciu sędziów, a orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Zgodnie z generalną zasadą wynagradzania sędziów, określoną w ustawach odnoszących się do ustroju sądów, "podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszane w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski przez Prezesa GUS". Wynagrodzenie sędziego jest zaś iloczynem tej podstawy oraz mnożnika zależnego od zajmowanego przez sędziego stanowiska.

W zaskarżonych przepisach przyjęto jednak, że "w roku 2023 podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego (...) stanowi kwota w wysokości 5 tys. 444,42 zł".

Zaskarżone przepisy 

Rozwiązanie to w drugiej połowie grudnia zeszłego roku zaskarżyli do TK - I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny oraz Krajowa Rada Sądownictwa. I prezes SN wskazywała na przykład, że przepisy te "opierają model kształtowania wynagrodzeń sędziowskich na uznaniowym - w danym roku - określeniu podstawy tego wynagrodzenia, co oznacza całkowite uzależnienie władzy sądowniczej od pozostałych władz".

REKLAMA

Czytaj także:

W kwietniu br. w opinii przesłanej do TK minister finansów Magdalena Rzeczkowska oceniała, że orzeczenie o niezgodności z konstytucją zaskarżonych przepisów ustawy okołobudżetowej "wywołałoby wielowymiarowe skutki, w tym także ekonomiczne". "Oszczędności w wydatkach budżetu państwa na 2023 r. z tytułu określenia podstawy ustalenia wynagrodzeń sędziów i prokuratorów, przy przyjęciu wzrostu adekwatnego dla całej sfery budżetowej na poziomie 7,8 proc., wyniosły łącznie około 750 mln zł, z czego około 512 mln zł dotyczy wynagrodzeń sędziów (...). Pozostała kwota stanowi oszczędność w wydatkach na wynagrodzenia prokuratorów" - pisała minister. 

Rzecznik PiS: prezydent postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym

PAP/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej