"Niepodległość stanowi wzajemne zobowiązanie pokoleń Polaków". Apel szefa MSZ
"Jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, aby przekazać im niepodległość, gdyż mają do niej takie samo prawo, jak my" - napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) szef MSZ Zbigniew Rau.
2023-11-11, 18:29
Minister spraw zagranicznych zwrócił się, za pośrednictwem mediów społecznościowych, do Polaków w dniu Święta Niepodległości. "Polska niepodległość stanowi wzajemne zobowiązanie przeszłych, teraźniejszych i przyszłych pokoleń Polaków" - napisał Zbigniew Rau.
"Jesteśmy zobowiązani wobec naszych przodków, aby zachować niepodległość, którą oni wywalczyli dla siebie i dla nas. Jesteśmy również zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, aby im ją przekazać, gdyż mają do niej takie samo prawo, jak my" - napisał dyplomata.
Święto Niepodległości w Warszawie. Prezydent przypomniał znaczenie niepodległości
Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie, że 11 listopada jest dniem radości, dumy i chwały przypominającym nam, że po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. - Dla nas, Polaków, ten dzień, 11 listopada, jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo - Polska - odrodziło się. Również zapłaciliśmy za to jako naród wielką cenę. W samej tylko I wojnie światowej, po różnych stronach frontu walcząc, w ramach różnych armii, zginęło pół miliona naszych obywateli - mówił.
Prezydent zaznaczył, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było "wymarzonym i wspaniałym efektem wysiłku państwowego i narodowo-wyzwoleńczego". Jak wskazywał, na ten sukces złożyły się na pewno opieka Opatrzności, ale także wielka wiara i siła narodu polskiego, który podtrzymywał swoje istnienie, swój język, pielęgnował swoje elity, szedł naprzód wierząc w to, że odzyska swoje państwo.
REKLAMA
Andrzej Duda powiedział także, że o niepodległość walczyć należy nie tylko siłą, ale i mądrością.
Święto w rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Posłuchaj
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Pochód wyruszył kilkanaście minut przed 15 z Ronda Romana Dmowskiego w samym centrum stolicy. Większość uczestników miała ze sobą biało-czerwone flagi, kotyliony, opaski lub szaliki. W rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnili czemu zdecydowali się uczestniczyć w tym wydarzeniu (IAR) 0:35
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Premier Morawiecki: niech żyje Polska. Wolna, demokratyczna i niepodległa
- "Jeszcze Polska nie zginęła". Ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości
- Jarosław Kaczyński: odwołanie do tradycji walki o niepodległość jest znów aktualne
[ZOBACZ TAKŻE] Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk gościem Polskiego Radia:
Twitter, PAP/ mbl
REKLAMA
REKLAMA