Centralizacja UE wymagałaby zmiany polskiej konstytucji. "Brak możliwości podejmowania suwerennych decyzji"
Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt uchwały, który wyraża sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. PiS chce, aby izba zajęła się tym dwustronicowym aktem na tym posiedzeniu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki mówi, że zmiany, nad którymi będzie głosował jutro Parlament Europejski, wymagają zmiany polskiej konstytucji.
2023-11-21, 13:25
Tłumaczył, że sam Parlament Europejski, a konkretnie jego biuro analiz, napisało, że proponowane reformy mają charakter zasadniczy i radykalny oraz prowadzą do zmiany ustroju Unii Europejskiej. Podkreślił, że PiS sprzeciwia się tym zmianom, a ich przyjęcie wymagałoby zmiany konstytucji. Krzysztof Szczucki dodał, że nie wystarczy przyjąć samych traktatów, ponieważ są one niezgodne z polską ustawą zasadniczą.
Posłuchaj
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział podczas briefingu przed posiedzeniem izby, że nie ma możliwości, aby projekt został włączony do porządku dzisiejszych obrad. Argumentował, że klub PiS zbyt późno przedłożył projekt i kluby parlamentarne nie miały czasu na to, aby się z nim zapoznać. Marszałek Sejmu skierował projekt do komisji do spraw Unii Europejskiej.
Bez samodzielnych decyzji
W projekcie zapisano, że propozycje zawarte w sprawozdaniu komisji Parlamentu Europejskiego prowadzą do pozbawienia Polski możliwości samodzielnego podejmowania istotnych decyzji. Chodzi między innymi o politykę zagraniczną, energetyczną, podatkową, obronność i wymiar sprawiedliwości.
Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii. Dziś członkowie komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów.
REKLAMA
Natomiast w środę Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania. W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.
pr24.pl/ IAR/ TVP Info
REKLAMA