Politycy PiS: wzywamy Donalda Tuska, aby przekonywał do sprzeciwu wobec zmian traktatów UE

2023-11-22, 14:28

Politycy PiS: wzywamy Donalda Tuska, aby przekonywał do sprzeciwu wobec zmian traktatów UE
Politycy PiS wezwali Donalda Tuska, aby przekonywał europosłów EPL do sprzeciwu wobec zmian traktatów UE. Foto: X/@pisorgpl

- Wzywamy Donalda Tuska do debaty w Sejmie nt. zmian traktatów, a także wzywamy go, aby przekonywał całą formację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do sprzeciwu wobec zmian w traktatach - apelowali w środę w Sejmie politycy PiS.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że we wtorek lider PO Donald Tusk "publicznie deklarował, że jego koledzy, eurodeputowani nie będą popierali tych zmian (traktatowych)". - Ale mam wrażenie, że te słowa po raz kolejny nie licują w żaden sposób z rzeczywistością, to jest takie mydlenie oczu polskim obywatelom - stwierdził Bochenek.

"Popierali te zmiany"

Argumentował, że podczas prac nad propozycjami zmian traktatowych w komisjach "eurodeputowani Platformy Obywatelskiej, ci, którzy startowali z listy Koalicji Europejskiej, popierali te zmiany". - Np. pan (Radosław) Sikorski, pan (Włodzimierz) Cimoszewicz w komisji spraw zagranicznych, w komisji budżetu. Opinię komisji popierali również pan (Janusz) Lewandowski, pan (Jan) Olbrycht w komisji polityki gospodarczej, pani (Danuta) Hübner, pan (Marek) Belka głosowali za tymi rozwiązaniami - mówił Bochenek.

- To kolejny dowód na to, jak gołosłowne są deklaracje przewodniczącego PO Donald Tuska. Jedno mówi tutaj w kraju, a zupełnie co innego jego politycy robią w PE - stwierdził rzecznik PiS.

Dodał, że ma nadzieję, iż zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska europosłowie PO, już na posiedzeniu plenarnym PE, zagłosują przeciwko propozycjom zmian w unijnych traktatach.

Zmiany traktatowe dot. najważniejszych spraw dla Polski

Poseł PiS Krzysztof Szczucki dodał, że zmiany traktatowe dotyczą najważniejszych spraw dla Polski, takich jak: decyzje ws. miksu energetycznego, ochrona środowiska, bezpieczeństwo granic, polityka migracyjna.

Szczucki stwierdził, że PO i jej koalicjanci nie chcą jawnej i szczerej debaty ws. zmian traktatów UE w polskim parlamencie. - Czas na tę debatę jest dzisiaj i z polskiego Sejmu powinien płynąć do Brukseli stanowczy głos, stanowczy sprzeciw wobec próby ograniczenia, pozbawienia państw członkowskich suwerenności - przekonywał.

Wezwanie do debaty w Sejmie

- Wzywamy Donalda Tuska nie tylko do tego, aby ta debata odbyła się w parlamencie polskim, ale wzywamy do tego, żeby przekonywał wraz z polskimi europarlamentarzystami należącymi do Europejskiej Partii Ludowej całą Europejską Partię Ludową do tego, żeby sprzeciwiała się tym zmianom w traktatach europejskich - powiedział Szczucki.

Poseł PiS Marcin Przydacz ocenił, że "to środowiska głównie lewicowo-liberalne prą do kolejnych zmian traktatowych, które mają tak naprawdę przekształcić UE z organizacji międzynarodowej w superpaństwo".

W środę Parlament Europejski będzie głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej (TUE) oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). 

Czytaj więcej:

Zmiany traktatowe UE. Elżbieta Rafalska: to propozycja napisania Unii całkowicie na nowo

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej