"Brakuje młodych w naszym zawodzie". W Sejmie o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Chodzi m.in. o podwyższenie współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych, który jest ustalany według wymaganego wykształcenia lub specjalizacji.

2023-11-29, 13:26

"Brakuje młodych w naszym zawodzie". W Sejmie o wynagrodzeniach w służbie zdrowia
W Sejmie o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Foto: Shutterstock/DC Studio

Projekt w imieniu komitetu inicjatywy ustawodawczej przedstawiła posłom Krystyna Ptok. Jak mówiła, praca pielęgniarek nie jest uczciwie wynagradzana. Jak podkreśliła, aby zachęcić młode osoby do wykonywania tego zawodu, potrzebne są podwyżki wynagrodzeń.

"Brakuje młodych w naszym zawodzie"

Mówiła też, że młode osoby po szkołach pielęgniarskich niechętnie podejmują pracę w publicznej służbie zdrowia.

Posłuchaj

Krystyna Ptok (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta Gelert wniosła w imieniu Koalicji Obywatelskiej o skierowanie obywatelskiego projektu nie tylko do sejmowej komisji zdrowia, ale także do komisji finansów. Jak mówiła, rodzi on skutki finansowe. Zaznaczyła, że nie chodzi o dyskusję, czy pieniądze pracownikom służby zdrowia się należą, bo to oczywiste.

Posłuchaj

Elżbieta Gelert (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych został złożony w Sejmie w maju 2023 roku, ale nie przeszedł całej ścieżki legislacyjnej. Ponieważ jest projektem obywatelskim, nie obowiązuje go zasada dyskontynuacji w związku z zakończeniem kadencji parlamentu. Zatem musi być procedowany od nowa.

REKLAMA

Czytaj więcej:

1. Posiedzenie Sejmu - dzień szósty:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej